menu

Marsz Pamięci – Zostań rekonstruktorem!

Marsz Pamięci – Zostań rekonstruktorem!

14 września 2017
18:00
Muzeum Dulag 121

1 października 2017 r. ulicami Warszawy i Pruszkowa przejdzie „Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”. Serdecznie zachęcamy mieszkańców Pruszkowa i wszystkich, którzy pragną czynnie pielęgnować pamięć o wypędzeniu ludności cywilnej, do aktywnego udziału w marszu w charakterze rekonstruktorów oraz w jego przygotowaniu. Wszystkich chętnych zapraszamy na warsztaty przygotowawcze, które przeprowadzi doświadczona rekonstruktorka Małgorzata Retkowska i pracownicy Muzeum Dulag 121.

Organizując Marsz Pamięci, pragniemy upamiętnić wszystkich, którzy w 1944 roku przeżyli gehennę wypędzenia z Warszawy i pobytu w obozie Dulag 121, a także tych, którzy ofiarnie nieśli im wówczas pomoc. Pochód przebranych za powstańców oraz wypędzonych warszawiaków rekonstruktorów przejdzie symboliczną trasą z Placu Krasińskich do Śródmieścia, a następnie przez Pruszków na teren byłego obozu przejściowego, nawiązując do dróg, którymi między początkiem sierpnia a połową października podążały kolumny wypędzonych z domów mieszkańców. Pragniemy, aby w Marszu obok profesjonalnych rekonstruktorów, wzięli też udział mieszkańcy Warszawy i Pruszkowa. Dlatego serdecznie zachęcamy do zgłoszenia się na warsztaty, które poprowadzi doświadczona rekonstruktorka Małgorzata Retkowska, współautorka scenariusza Marszu Pamięci, który Muzeum Dulag zorganizowało w 2014 roku.

Podczas warsztatów pomożemy Państwu odpowiednio przygotować się do Marszu, a pani Małgorzata Retkowska wprowadzi Państwa w tajniki pracy profesjonalnego rekonstruktora –  psychologię budowania postaci, podstawy warsztatu aktorskiego oraz w pracę z rekwizytami. Warsztaty rozpoczniemy od opowieści o losach wypędzonych Warszawiaków i Pruszkowian, którzy nieśli im pomoc. Przedstawimy drogę, którą zmuszeni byli przebyć z ogarniętej walkami Warszawy do obozu w Pruszkowie, warunki jakie zastali na miejscu oraz pomoc z jaką spotkali się ze strony okolicznych mieszkańców, kładąc szczególny nacisk na emocje jakie towarzyszyły wypędzonym i pomagającym. Doradzimy także jak zdobyć lub przygotować strój, który wierny będzie realiom tamtego czasu. Dla chętnych przygotowaliśmy również krótkie scenki rodzajowe do odegrania podczas Marszu Pamięci.

UWAGA: Do udziału w warsztatach zachęcamy każdego, bez ograniczeń wiekowych! Zapraszamy rodziny z małymi dziećmi, młodzież, osoby starsze. Dzieci i młodzież poniżej 14 roku życia mogą uczestniczyć w widowisku jedynie w obecności rodziców, a grupy szkolne pod opieką nauczyciela.

Liczba miejsc nieograniczona.

Wolontariat

Jeśli nie są Państwo zainteresowani wzięciem udziału w Marszu w roli rekonstruktora, ale pragnęliby Państwo pomóc Nam w jego przygotowaniu w charakterze wolontariusza, serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z Muzeum. Będziemy potrzebowali Państwa pomocy zarówno podczas Marszu na terenie Warszawy i Pruszkowa (do informowania i kierowania uczestników marszu), jak w w siedzibie Muzeum Dulag 121 (jako pomoc w przygotowaniu terenu, rozstawieniu namiotów i krzeseł). Będziemy wdzięczni za każdą pomoc.

Telefon: (22) 758 86 63                                               Mejl: dulag@dulag121.pl

Terminarz warsztatów:

14.09.2017 – 18.00-20.00 – Warsztat wprowadzający

Program:
1. Historia obozu Dulag 121 – prelekcja
2. Projekcja filmu
3. Co to jest rekonstrukcja i teatr żywy oraz bezpieczeństwo rekonstruktora i widza
4. Zapoznanie z miejscem inscenizacji
5. Kreowanie sylwetki rekonstruktora – kostium, fryzura, makijaż

21.09. 2017 – 18-20 – Warsztat rekonstruktora

Program:
1. Przegląd przygotowanych sylwetek historycznych
2. Praca nad psychologią postaci – uwarunkowania fizyczne i psychiczne przynależność społeczna, obyczajowość
3. Praca z rekwizytem i budowanie scen rodzajowych
4. Uzupełnienie sylwetek o wypożyczone stroje

28.09 – 18.00-20.00 – Warsztat teatru żywego na ulicy

Program:
1. Odgrywanie scen zbiorowych w miejscu inscenizacji
2. Przydział rekwizytów
3. Zasady bezpieczeństwa w terenie
4. Zapoznanie z regulaminem inscenizacji

Po każdych z warsztatów możliwe konsultacje indywidualne do 21.00 lub dalsze uczestnictwo w warsztatach dla osób chętnych.

Skip to content