menu

Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” w Brwinowie

Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” w Brwinowie

W 74. rocznicę zbrodni wołyńskiej Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski, Burmistrz Miasta Brwinowa Arkadiusz Kosiński oraz Muzeum Dulag 121 zapraszają do zapoznania się z wystawą „Wołyń 1943. Wołając z grobów, których nie ma” poświęconą ludobójstwu na Kresach II Rzeczypospolitej. Eksponowana będzie od 12 września do 3 listopada 2017 r. na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie (ul. Wilsona 2).

Zapraszamy Państwa na wystawę opowiadającą historię wielkiej tragedii, która wydarzyła się na Kresach II Rzeczpospolitej. Złożyły się na nią dramat dwóch okupacji, narastająca groza wojenna, a w końcu ludobójcze działania ukraińskich nacjonalistów. Latem 1943 ukraińskie organizacje nacjonalistyczne UPA i OUN dokonały na Polakach ludobójstwa na terenie Wołynia i w Małopolsce wschodniej. Według szacunków historyków w Rzezi wołyńskiej mogło zginąć nawet 60 tysięcy osób, a wliczając mordy dokonane na terenie Małopolski od 100 do 130 tysięcy Polaków – starców, dorosłych i dzieci, choć są to tylko dane przybliżone. Wystawa przygotowana przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia historię Rzezi wołyńskiej poprzez relacje dwanaściorga ocalałych z niej dzieci. Wspomnienia te pokazują okrucieństwo Ukraińców, którzy mordowali w przerażający sposób niewinnych ludzi. Relacje ocalonych oraz ich bliskich upamiętniają ofiary tego ludobójstwa i zarazem układają się w obraz życia na wielokulturowych kresach wschodnich II Rzeczypospolitej, ukazując zarówno tło, przebieg, jak i konsekwencje okrutnej zbrodni. Kolejne plansze wprowadzają odbiorcę w kontekst historyczny, opowiadają o sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, przestawiając także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej i planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej oraz Ukraińców, którzy pomagali wówczas przetrwać polskim sąsiadom. Drastyczne obrazy przedstawiające kulminacyjny moment wydarzeń – masowe mordy dokonane na Polakach mieszkających na Wołyniu – ukazane są dyskretnie, dostępne tylko przez specjalne wizjery. W powojennej Polsce pamięć o Rzezi wołyńskiej zatarto. Proces jej przywracania rozpoczął się dopiero po 1990 r. i trwa do dziś, między innymi za sprawą wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

Wystawa została przygotowana przez szczeciński oddział IPN, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, autorką scenariusza wystawy jest Ewa Siemaszko, a kuratorem Agnieszka Gorczyca z IPN.

Dodatkowe relacje świadków historii razem z materiałami ikonograficznymi oraz katalogiem towarzyszącym wystawie zobaczyć można na stronie www.zbrodniawolynska.pl

Skip to content