menu

„Wolność i Niezawisłość” – historia żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego

„Wolność i Niezawisłość” – historia żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego

28 lutego 2018
18:00
Muzeum Dulag 121

28 lutego 2018 r. o godzinie 18., w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zapraszamy na spotkanie z dr. Tomaszem Łabuszewskim zatytułowane „»Wolność i Niezawisłość« – historia żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego”.

Podczas wykładu dr Tomasz Łabuszewski przedstawi dzieje antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość” działającej w Polsce od 2 września 1945 do 1952 roku. Organizacja powstała na bazie rozwiązanej w 1945 roku Delegatury Sił Zbrojnych  na Kraj, a jej działaniami kierowali byli oficerowie Armii Krajowej. Organizacja prowadziła zarówno opór czynny jak i bierny. Wykorzystywała zbrojne oddziały podziemia niepodległościowego oraz całą gamę środków propagandowych zmierzających do uwolnienia Polski od sowieckiej okupacji i komunistycznych rządów. Z tego też powodu komunistyczne UB dążyło do jej rozbicia. Członkowie Zarządu Głównego IV Komendy WiN, razem z jego prezesem ppłk. Łukaszem Cieplińskim zostali aresztowani w 1947 roku  przez funkcjonariuszy UB, a następnie po śledztwie i pokazowym procesie skazani na śmierć. Wyrok wykonano 1 marca 1951 roku. W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Dr Tomasz Łabuszewski – absolwent Wydziału Historycznego UW, doktor nauk humanistycznych w ISP PAN, w latach 90-tych współpracownik Archiwum Wschodniego i Fundacji Archiwum Polski Podziemnej, uczestnik seminarium doktoranckiego prof. Tomasza Strzembosza. Od 2001 r. kierownik referatu naukowego, a następnie naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Dokumentalista, badacz historii polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej i lat powojennych. Autor i współautor kilku publikacji książkowych, np.: Okręg Białostocki AK-AKO (1997), „Łupaszka”, „Młot”, „Huzar”. Działalność 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK (2002) oraz autor blisko 100 artykułów. Redaktor naukowy „Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944–1956” (2012).

 

Skip to content