menu

Józef Piłsudski. Przygotowania do I wojny światowej. Drużyniacy i strzelcy

Józef Piłsudski. Przygotowania do I wojny światowej. Drużyniacy i strzelcy

23 marca 2018
18:00
Muzeum Dulag 121

Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej zapraszamy na spotkanie organizowane w ramach ogólnopolskiej Akademii Niepodległości. Dr hab. Piotr Szlanta z Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi wykład  „Józef Piłsudski. Przygotowania do I wojny światowej. Drużyniacy i strzelcy”. Spotkanie odbędzie się 23 marca o godz. 18. w Muzeum Dulag 121.

Podczas wykładu dr Szlanta zajmie się działaniami Józefa Piłsudskiego tuż przed I wojną światową, kiedy to zakończył on „socjalistyczny” etap swojej działalności, a zaczął przygotowania do walki zbrojnej. Po napadzie Organizacji Bojowej PPS na rosyjski pociąg pocztowy pod Bezdanami Józef Piłsudski rozpoczął tworzenie sił zbrojnych do walki o niepodległość Polski. W 1908 r. z inicjatywy Piłsudskiego powołano we Lwowie tajny Związek Walki Czynnej. Organizacja ta miała przygotowywać kadry przywódcze przyszłego powstania w zaborze rosyjskim. Wkrótce, korzystając z autonomii w zaborze austriackim, działacze ZWC rozwinęli jawny ruch strzelecki, w którym prowadzono szkolenie paramilitarne z myślą o kadrach przyszłej armii polskiej. Działania te napotykały wiele trudności. Głównymi problemami były niewystarczające środki finansowe i obojętność większości społeczeństwa polskiego. Niełatwe było też życie codzienne samego Piłsudskiego. Przyszły Naczelnik Państwa żył bardzo skromnie, wręcz w ubóstwie, nie miał stałego miejsca zamieszkania i często chorował. Oprócz kierowania ruchem strzeleckim i uczestnictwa w praktycznym szkoleniu wojskowym Piłsudski zajmował się także studiowaniem teorii wojskowości i historii. W lutym 1914 r. podczas odczytu w Sali Towarzystwa Geograficznego w Paryżu, w obecności weteranów powstania styczniowego oraz Władysława Mickiewicza, syna Adama Mickiewicza, Piłsudski stwierdził publicznie, że jeżeli Polacy chcą mieć wpływ na swój los w nadchodzącej wojnie, muszą stworzyć własną siłę militarną.

O tych i innych działaniach Józefa Piłsudskiego w okresie przed I wojną światową opowie dr hab. Piotr Szlanta, który 23 marca będzie gościem w Muzeum Dulag 121.

Dr hab. Piotr Szlanta – wykładowca w Instytucie Historycznym UW, stypendysta Uniwersytetu w Bielefeld (1997), University of Notre Dame (1999-2000), Freie Universität Berlin (2005) i Fundacji Humboldta (2009). Od 2006 r. członek redakcji miesięcznika „Mówią wieki”. Współautor podręczników szkolnych i ponad stu artykułów popularnonaukowych. Redaktor międzynarodowej encyklopedii pierwszej wojny światowej http://www.1914-1918-online.net. Autor książek: „Wilhelm II. Ostatni z Hohenzollernów” (Warszawa 2015), „Persja w polityce Niemiec w latach 1906-1914 na tle rywalizacji brytyjsko-rosyjskiej” (Warszawa 2005), „Tannenberg 1914” (Seria Historyczne Bitwy, Warszawa 2005).

Skip to content