menu

Sue Ryder – życie dla ludzi

21 kwietnia 2018
15:00
Muzeum Dulag 121

21 kwietnia o g. 15. w Muzeum Dulag 121 będziemy gościć Annę Kalatę – dyrektor Muzeum Sue Ryder w Warszawie. Opowie ona o Sue Ryder – Lady of Warsaw, znanej na całym świecie działaczce charytatywnej, zasłużonej również dla Polski i Polaków. Podczas spotkania odbędzie się pokaz filmu o Sue Ryder, a także zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona jej życiu i działalności.

Sue Ryder po wybuchu II wojny światowej, w wieku 16 lat wstąpiła jako ochotniczka do korpusu FANY, przy SOE (Special Operations Executive), brytyjskiej agendzie rządowej, która organizowała ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemcy. Przez większość wojny Sue pracowała w polskiej sekcji cichociemnych. Poznała wtedy wielu Polaków, którzy imponowali jej odwagą i miłością do ojczyzny, a także wielką wiarą w Boga.

Po wojnie, już w połowie lat 50., zaczęła przyjeżdżać regularnie do Polski. Przywoziła transporty darów, głównie leków, ubrań i żywności. Budowała domy opieki dla chorych i seniorów, hospicja, ośrodki dla niepełnosprawnych, sale rehabilitacyjne, oddziały szpitalne. Organizowała także wyjazdy wypoczynkowe dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych.

W 1953 r. założyła Fundację Sue Ryder z siedzibą w Anglii. Fundacja miała się stać żywym pomnikiem ofiar wojny i często bezimiennych jej bohaterów, w tym jej przyjaciół – cichociemnych. Fundacja zajęła się wznoszeniem tzw. Domów Sue Ryder, szpitali, hospicjów i domów opieki, które powstały na całym świecie, w tym 30 w Polsce.

Za swą działalność społeczną otrzymała w 1978 r. tytuł para Anglii i jako siedzibę swego szlachectwa obrała Warszawę, stąd wziął się jej tytuł Lady of Warsaw. W 1993 r. otrzymała także tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy.

Sue Ryder była osobą bardzo charyzmatyczną, ale zarazem niezwykle skromną i pobożną. Z wiary czerpała siłę i energię do swej bardzo rozległej działalności. W 2016 r. w Warszawie powstało Muzeum Sue Ryder, które ma upamiętnić tę postać i jej dzieło.

Anna Kalata – dyrektor Muzeum Sue Ryder od jego otwarcia w październiku 2016 r. Z wykształcenia historyk sztuki. Przed powstaniem Muzeum brała udział w projekcie Instytutu Badań Literackich PAN Archiwum Kobiet.

Skip to content