„Poznajemy i budujemy” – Wakacje w Muzeum Dulag 121
„Poznajemy i budujemy” – Wakacje w Muzeum Dulag 121
wakacje z muzeumJak co roku Muzeum Dulag 121 organizuje w lipcu bezpłatne zajęcia dla dzieci – tym razem zatytułowane „Poznajemy i budujemy”. Serdecznie zapraszamy na nie dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Zajęcia odbywać się będą przez dwa pierwsze tygodnie lipca, od poniedziałku do piątku, w godzinach 10 – 14 w siedzibie Muzeum Dulag 121.
Program:
2 lipca, godz. 10 –14
MATEMATYKA, CZYLI JAK OBLICZYĆ PROPORCJE ŚWIĄTYNI EGIPSKIEJ?
Gry i zagadki pomogą dzieciom w rozwikłaniu tajemnicy konstrukcji egipskiej świątyni (nie mylić z piramidą!). Odkryjemy wspólnie, dlaczego już starożytni tak cenili „tę przebrzydłą matematykę” i oczywiście zbudujemy naszą wersję świątyni Amona Re.
3 lipca, godz. 10 – 14
TAJEMNICE LABIRYNTU – CZEMU SŁUŻYŁ?
Młodzi odkrywcy spróbują odpowiedzieć na pytanie, do czego starożytnym służyły labirynty. W dwóch grupach zbudują konstrukcje pełne tajemnic, aby potem rozegrać zawody w przechodzeniu labiryntu na czas.
4 lipca, godz. 10 –14
JAK ZAPROWADZIĆ PORZĄDEK W OBOZIE WOJSKOWYM?
Uczestnicy dowiedzą się, jak wytyczano obóz, co było w nim niezbędne i jakie działania temu towarzyszyły. Żeby zdobyć te informacje będą musieli rozwiązać szereg zagadek. Następnie wspólnie zbudują fort.
5 lipca, godz. 10 – 14
JAK BUDOWAŁO SIĘ FABRYKI?
Korzystając z panoram, rysunków i planów dziewiętnastowiecznych fabryk uczestnicy zaprojektują swoją własną fabrykę, a potem ją zbudują.
6 lipca, godz. 10–14
TAJEMNICE MOSTÓW – PO CO W NICH TE PIONOWE ELEMENTY?
Uczestnicy oglądając fotografie i plany różnych mostów poznają tajemne zasady fizyki, a następnie zbudują swoją własną konstrukcję.
8 lipca, godz. 10-14
CZY MOŻNA ZBUDOWAĆ TWIERDZĘ NIE DO ZDOBYCIA?
Młodzi odkrywcy poznają tajemnice obronnych twierdz i samodzielnie zbudują swoją własną warownię.
Na koniec zajęć nastąpi losowanie zadań na dzień następny.
9 lipca, godz. 10–14
TEATR – CZY TO TYLKO WIDOWNIA?
Podczas zajęć młodzi odkrywcy najpierw zaprojektują i zbudują teatr, w którym znajdą się wszystkie potrzebne pomieszczenia, a następnie podzieleni na zespoły wymyślą kostiumy oraz dekoracje do przedstawienia. Na zakończenie zmienią się w aktorów i publiczność.
10 lipca, godz. 10–14
GUMNO, LAMUS, KUŹNIA…. GDZIE I PO CO BUDOWANO TAKIE BUDYNKI?
W trakcie zajęć uczestnicy poznają rozmaite budynki, które budowano na wsi i poznają ich funkcje w zagrodzie. Wspólnymi siłami zbudujemy chatę wiejską wraz z jej otoczeniem.
11 lipca, godz. 10–14
PO CO W KATEDRZE TE WYSOKIE OKNA?
Te zajęcia będą poświęcone sztuce budowania katedr. Uczestnicy dowiedzą się, jak tworzono te konstrukcje w przeszłości, a potem razem zbudują katedrę.
12 lipca, godz. 10–14
JAK MIESZKALI STAROŻYTNI RZYMIANIE I ILE Z TYCH POMYSŁÓW PRZETRWAŁO DO DZIŚ?
Młodzi budowniczy dowiedzą się, jak była rozplanowana rzymska willa i co z tych pomysłów jest wykorzystywane współcześnie w budownictwie, a potem stworzą plan przykładowej willi i spróbują go zrealizować.
Prosimy, by uczestnicy przynosili ze sobą małe „co nie co” na drugie śniadanie. Wodę do picia zapewniamy.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy trwają do 29 czerwca – zgłoszeń można dokonywać osobiście w siedzibie Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A, Pruszków), telefonicznie (22) 758 86 63, bądź mailowo na adres: edukacja@dulag121.pl
Zapraszamy serdecznie i już cieszymy się na dobrą wspólną zabawę!