menu

Zostań rekonstruktorem podczas Marszu Pamięci! – Warsztaty

Zostań rekonstruktorem podczas Marszu Pamięci! – Warsztaty

20 września 2018
18:00
Muzeum Dulag 121 - ul. 3 Maja 8A, Pruszków

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy, Powiatu Pruszkowskiego i okolic do udziału w tegorocznym Marszu Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa” w roli rekonstruktorów odtwarzających wypędzoną ludność Warszawy. Chętnych zapraszamy na warsztaty przygotowujące do udziału w rekonstrukcji. Zapisy: Warszawa – agencja@retropasje.pl; Pruszków – dulag@dulag121.pl, tel.: (22) 758 86 63

30 września 2018 r. Muzeum Dulag 121 wspólnie z Powiatem Pruszkowskim, Fundacją Edukacji Historycznej, a także Instytutem Pamięci Narodowej oraz Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych organizuje Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. W ramach tegorocznych Obchodów ulicami Warszawy i Pruszkowa przejdzie Marsz Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa”, który zakończy się na terenie dawnego obozu Dulag 121 w Pruszkowie.
Chcielibyśmy, aby w Marszu Pamięci oprócz profesjonalnych rekonstruktorów wzięli udział również mieszkańcy Warszawy, Pruszkowa i okolic.

Serdecznie zachęcamy wszystkie osoby, które chciałyby wcielić się w role wypędzonych warszawiaków, bądź osób im pomagających, do zgłoszenia się na warsztaty historyczno-rekonstruktorskie organizowane przez Muzeum Dulag 121 i Fundację Edukacji Historycznej. Podczas warsztatów pomożemy uczestnikom odpowiednio przygotować się do Marszu – przybliżymy losy wypędzonej ludności cywilnej oraz historię obozu Dulag 121, a doświadczona rekonstruktorka Małgorzata Retkowska wprowadzi ich w tajniki pracy profesjonalnego rekonstruktora. Doradzimy także jak zdobyć lub przygotować strój, który wierny będzie realiom tamtego czasu. Dla chętnych przygotowaliśmy również krótkie scenki rodzajowe do odegrania podczas Marszu Pamięci.

Program warsztatów:

1. Warsztat historyczny

W trakcie pierwszego warsztatu pracownicy Muzeum Dulag 121 przybliżą uczestnikom przebieg Powstania Warszawskiego oraz historię obozu Dulag 121 w Pruszkowie. Prowadzący, poprzez relacje świadków historii – wypędzonych warszawiaków i więźniów dawnego obozu – wprowadzą w realia życia w mieście pochłoniętym wojną oraz opowiedzą o tragedii wygnania.

2. Warsztat rekonstruktorski
Podczas drugiego spotkania warsztatowego pani Małgorzata Retkowska pomoże uczestnikom w przygotowaniu wiarygodnej historycznie, społecznie i obyczajowo postaci, a także wprowadzi Państwa w tajniki pracy nad psychologią budowania postaci podczas rekonstrukcji. Porozmawiamy także o roli rekwizytów podczas inscenizacji oraz o budowaniu scen rodzajowych. Dla uczestników Marszu zapewniamy część ubrań i rekwizytów, jednak zachęcamy to samodzielnego kompletowania strojów. Prosimy o przyniesienie na drugi warsztat strojów pasujących do epoki.

Do udziału w warsztatach i w Marszu zachęcamy każdego, bez ograniczeń wiekowych. Zapraszamy rodziny z małymi dziećmi, młodzież, osoby starsze. Dzieci i młodzież poniżej 14. roku życia mogą uczestniczyć w widowisku jedynie w obecności rodziców lub opiekunów.
Liczba miejsc jest nieograniczona!

Terminy warsztatów:

WARSZAWA:
17 i 25 września 2018 g. 18.00 – 20.30 : Przystanek Historia IPN ul. Marszałkowska 21/25
18 i 24 września 2018 g. 18.00 – 20:30 : budynek PAST-y ul. Zielna 39
Zapisy: agencja@retropasje.pl

PRUSZKÓW:
20 i 27 września 2018 g. 18.00 – 20.30 Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8A
Zapisy: (22) 758 86 63, dulag@dulag121.pl

Dla szkół, w których zbierze się grupa przynajmniej 30. osób możemy zorganizować warsztaty w ramach zajęć w budynku szkoły – zapisy w Muzeum Dulag 121.

Więcej informacji pod numerem telefonu: (22) 758 86 63

 

Skip to content