menu

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc 2018

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc 2018

30 września 2018
10.00
Warszawa - Pruszków

30 września zapraszamy na tegoroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowane przez Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski i Fundację Edukacji Historycznej, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Tego dnia ulicami Warszawy i Pruszkowa przejdzie Marsz Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa”. Warszawska część marszu rozpocznie się o g. 11:00 na placu Krasińskich, pruszkowska o g. 14.00 pod kościołem św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego 23. W tym roku Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Z okazji Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy, który obchodzony jest dnia 2 października, serdecznie zapraszamy na coroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. 30 września rozpoczniemy Obchody Marszem Pamięci „Tędy przeszła Warszawa”, na który złożą się warszawski X Marsz Niepokonanych i pruszkowski III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Tędy Przeszła Warszawa. Marsz Pamięci. Warszawa – Pruszków

Program:

WARSZAWA:  X Marsz Niepokonanych 

Trasa Marszu: Długa, Bielańska, Aleja Solidarności, pl. Bankowy, Marszałkowska, Zielna i Aleje Jerozolimskie, dworzec WKD Śródmieście

10.00 Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15)
11.00 Rozpoczęcie X. Marszu Niepokonanych spod Pomnika Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich
Stacja 1: plac Krasińskich – Pomnik Powstania Warszawskiego
Stacja 2: plac przed Narodowym Muzeum Archeologicznym „Arsenał” (ul. Długa 52)
Stacja 3: plac przed budynkiem PAST-y (ul. Zielna 39)
13.20  Przejazd rekonstruktorów i publiczności kolejką WKD do Pruszkowa (bezpłatne bilety będą rozdawane w trakcie Marszu)

Podczas Marszu w wybranych punktach trasy odbędzie się program muzyczno-artystyczny w wykonaniu Teatru Muzycznego „Od Czapy”.

PRUSZKÓW:  III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Trasa Marszu : Kraszewskiego, Prusa, Poznańska, POW, 3 Maja

13.15 Msza św. w Kościele św. Kazimierza (ul. Kraszewskiego 23)
14.00 Rozpoczęcie III. Marszu Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Na skrzyżowaniu ulic Prusa i Poznańskiej nastąpi połączenie  marszu pruszkowskiego i warszawskiego.

PRUSZKÓW: Inscenizacja obozowej selekcji i oficjalne uroczystości

15.00 – 16.30 Pomnik „Tędy przeszła Warszawa” na terenie dawnego obozu Dulag 121 ul. 3 Maja 8A

Po zakończeniu części oficjalnej Obchodów zapraszamy na ciepły posiłek w siedzibie Muzeum Dulag 121

Organizując Marsz Pamięci pragniemy upamiętnić mieszkańców stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz tych, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego a potem grabionego, burzonego i palonego przez okupanta miasta. Większość z nich, szacuje się, że nawet do 650 tysięcy osób, trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Wypędzani ze swoich domów, zabierali ze sobą przeważnie tylko to co było pod ręką. Wygłodzeni i przerażeni, niepewni swego jutra byli gnani przez płonące miasto. Po długim, wykańczającym marszu docierali do obozu w Pruszkowie, gdzie w skrajnie trudnych warunkach czekali na selekcję, podczas której  decydowano o ich dalszych losach. 150 tysięcy z nich trafiło na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. 350 tysięcy osób, uznanych za niezdolnych do pracy, zostało skazanych na tułaczkę po terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie ich przetrwanie zależało od pomocy ze strony mieszkańców miast i wsi udręczonych trwającą 5 lat okupacją. 60 tysięcy więźniów obozu przejściowego w Pruszkowie zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych. W tym trudnym czasie z ofiarną pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób udzielało wówczas wsparcia więźniom, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami. Dzięki nim z obozu w Pruszkowie udało się wyprowadzić – legalnie lub nielegalnie – około 100 tysięcy osób.
Podczas Obchodów pragniemy oddać hołd zarówno Powstańcom jak i  Cywilnej Ludności Warszawy, której przyszło żyć w walczącym mieście i przeżyć dramat wygnania, a także tym, którzy często z narażeniem  życia, nieśli im bezinteresownie i ofiarnie pomoc.

Informacje dodatkowe:

Zachęcamy do udziału w Marszu Pamięci w roli rekonstruktorów. Dla chętnych organizujemy warsztaty.
Osoby, które chcą wziąć udział jedynie w inscenizacji i oficjalnej części Obchodów prosimy o zajęcie miejsc pod Pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa” do godziny 14.45.
Wjazd dla samochodów możliwy przez główną bramę Millenium Logistic Parks (3 Maja 8).
Bardzo prosimy o zgłoszenia delegacji kwiatowych oraz pocztów sztandarowych do 15 września w Muzeum Dulag 121 – (22) 758 86 63. Gotowość pocztów sztandarowych o godzinie 14.45.

Wszelkie informacje dotyczące wydarzenia dostępne w Muzeum Dulag 121 tel: (22) 758 86 63; kom: 696-591-295; dulag@dulag121.pl

Skip to content