menu

100&102 – Pruszków w dobie walki o niepodległość

100&102 – Pruszków w dobie walki o niepodległość

24 listopada 2018
15:00
Muzeum Dulag 121

24 listopada o godz. 15. zapraszamy serdecznie na promocję okolicznościowego albumu „Samorządność i Niepodległość. Pruszków w dobie walki o niepodległość 1844-1928” wydanego przez Muzeum Dulag 121 z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości . Naszymi gośćmi będą dr Dariusz Gałaszewski, Marian Skwara, dr Mirosław Wawrzyński i Anna Obrębska. Spotkanie poprowadzą Małgorzata Bojanowska i Maciej Boenisch. Podczas spotkania album dostępny będzie w promocyjnej cenie 10 zł.

Podczas spotkania porozmawiamy z naszymi gośćmi zarówno o historii miasta i pruszkowskich wątkach niepodległościowych, jak i o szerszym, ogólnopolskim kontekście odzyskania suwerenności. Kaprys historii sprawił, że rocznicę uzyskania przez Pruszków praw miejskich oraz odzyskania przez Polskę niepodległości – te dwie ważne dla każdego pruszkowianina rocznice – obchodzimy niemal dzień po dniu. 9 listopada 1916 r., kiedy niemieckie władze nadały osadzie prawa miejskie, nastroje nie sprzyjały jednak świętowaniu. Trwała Wielka Wojna, a w częściowo zniszczonym podczas ostrzału artyleryjskiego w 1914 r. miasteczku panowały bezrobocie i głód. Pruszkowianie mogli pozwolić sobie na luksus świętowania dopiero w listopadzie 1918 r. – wtedy, kiedy cała Polska hucznie fetowała odzyskaną niepodległość. Osobom zaangażowanym w działalność niepodległościową na terenie Pruszkowa, Żbikowa i Tworek w równym stopniu, co los ojczyzny, na sercu leżało dobro współmieszkańców. Stąd też, badając dzieje Pruszkowa, trudno czasem rozdzielić działalność społeczną i obywatelską od niepodległościowej. To, co w przypadku innych, starszych stażem miast uznano by za działalność niepodległościową – na przykład walkę o tworzenie polskich szkół czy bibliotek, w przypadku rozwijającej się osady fabrycznej Pruszków było także przejawem działalności społecznej na rzecz miasteczka, którego instytucje wtedy dopiero powstawały.

Dr Dariusz Gałaszewski – absolwent Instytutu Historii UW, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.
Marian Skwara – znawca dziejów Pruszkowa i autor publikacji na ten temat, w tym książek „Historia Pruszkowa do 1945 r.” oraz „Pruszkowscy Żydzi”.
Dr Mirosław Wawrzyński – historyk, autor m.in. „Życie publiczne i społeczne Pruszkowa do roku 1921”
Anna Obrębska – historyczka, starszy inspektor w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Warszawie
Małgorzata Bojanowska – dyrektor Muzeum Dulag 121
Maciej Boenisch – adiunkt Muzeum Dulag 121, autor albumu „Samorządność i Niepodległość. Pruszków w dobie walki o niepodległość 1844-1928”

Okładka albumu „Samorządność i Niepodległość. Pruszków w dobie walki o niepodległość 1844-1928” (Muzeum Dulag 121, 2018)

 

W inne dni album Samorządność i Niepodległość – dostępny w cenie 20 zł -można nabyć w naszej siedzibie przy ul. 3 Maja 8a w godzinach pracy Muzeum.

Skip to content