menu

Pokaz filmu „Niepodległość”

09 lutego 2019
15:00
Muzeum Dulag 121

9 lutego o 15. zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na pokaz filmu „Niepodległość”(2018r.), któremu towarzyszyć będzie prelekcja dr. Dariusza Gałaszewskiego – naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Warszawie – „Budowanie Niepodległej”.

Film „Niepodległość” pokazuje drogę do odzyskania niepodległości w 1918 roku, walkę o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowę nowej Polski. Narrację prowadzą świadkowie i uczestnicy wydarzeń, którzy pozostawili pisemne świadectwa swoich losów i historii. Film powstał z niepublikowanych materiałów archiwalnych z lat 1914-1923, które zostały odrestaurowane i pokolorowane.

Historia pokazana w filmie rozpoczyna się od I wojny światowej i udziału w niej setek tysięcy Polaków, którzy walczyli w różnych armiach na wielu frontach. Czynili to z myślą, że ten wyczekiwany przez wiele lat konflikt zaborców doprowadzi wreszcie do powrotu Polski na mapę Europy i świata. „Niepodległość” opowiada także o walce o granice – m.in. o powstaniu wielkopolskim i powstaniu śląskim, kluczowej dla polskiej wolności zwycięskiej wojnie polsko-bolszewickiej, plebiscytach oraz zabiegach dyplomatycznych, jak choćby tych podczas konferencji w Wersalu. Pozwala także zobaczyć czas budowy i tworzenia nowego państwa. Jest to również kronika ówczesnego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Przedstawia zwyczajne życie, czyli czas na codzienną pracę, naukę i rozrywkę, który nadszedł po latach walki i przelewania krwi.

Twórcami filmu są m.in. Krzysztof Talczewski (scenariusz i reżyseria) oraz Mirosław Bork (scenariusz). Film „Niepodległość” został wyprodukowany przez Telewizję Polsat, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MWM Media i Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Skip to content