menu

Rtm. Witold Pilecki „wyklęty”- niezłomny w służbie Rzeczypospolitej

Rtm. Witold Pilecki „wyklęty”- niezłomny w służbie Rzeczypospolitej

03 marca 2019
15:00
Muzeum Dulag 121

3 marca o godz. 15, w ramach powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, serdecznie zapraszamy na wykład prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysokiego – kierownika katedry historii XIX i XX wieku w Instytucie Nauk Historycznych UKSW poświęcony postaci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych ustanowiony został w lutym 2011 r. W ramach jego obchodów w Powiecie Pruszkowskim prof. dr hab. Wiesław Jan Wysoki wygłosi w Muzeum Dulag 121 wykład poświęcony Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Podczas wykładu prof. Wysocki zaprezentuje postać Rtm. Pileckiego i opowie o jego działalności na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, udziale w wojnie polsko-bolszewickiej i obronie Warszawy 1920 r., a także ochotniczym udziale w buncie gen. Żeligowskiego i działalności wywiadowczej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Następnym etapem życia Witolda Pileckiego, który przedstawi wykładowca, będzie okres II wojny światowej, kiedy to po udziale w Kampanii Wrześniowej Pilecki przedostał się do Warszawy, gdzie został jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej i oczywiście jego pobyt w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, gdzie trafił dobrowolnie w 1940 r. Jako więzień nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie. Stworzył tam siatkę, którą nazwał ZOW – Związek Organizacji Wojskowej. Pilecki przekazywał swoje raporty i sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz zarówno do głównej kwatery AK, jak i na Zachód. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 Pilecki wraz z dwoma współwięźniami zdołał uciec z obozu. Na wolności działał w organizacji „NIE” („Niepodległość”) i wziął udział w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz batalionu „Chrobry II”. Po Powstaniu trafił do oflagu.

Prof. Wysocki powie również o powojennej działalności Pileckiego, kiedy to po powrocie do Polski starał się odtworzyć własne kontakty w strukturze „NIE”. Krążył po ulicach, szukał dawnych kontaktów, starał się ustalić, kto z dawnych znajomych żyje i gdzie przebywa. Koncepcja oparcia się na siatce organizacji „NIE” upadła po ustaleniu, że jego zaufani znajomi z organizacji nie żyją. Oznaczało to konieczność budowy struktury siatki od nowa w oparciu o nowych ludzi.
W maju 1947 r. został zatrzymany, a następnie przesłuchiwany i torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. 3 marca 1948 przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces tzw. „grupy Witolda”. Rotmistrz Pilecki został w nim skazany na karę śmierci.
Ważnym pytaniem, na które odpowie prof. Wysocki będzie „Komu szczególnie zależało na skazaniu na śmierć Witolda Pileckiego i na wykonaniu wyroku?”.

Prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki – Kierownik katedry historii XIX i XX wieku w Instytucie Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; zajmuje się edycją źródeł do okresu II Rzeczypospolitej, dziejami duszpasterstwa wojskowego, historią wojskowości, biografistyką, regionalizmem oraz przejawami życia społecznego w sytuacjach granicznych w czasach totalitaryzmu; jest autorem ponad 60 książek i kilkuset artykułów m.in. pierwszej książki poświęconej Witoldowi Pileckiemu „Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948” (1994 r.). W III RP pełnił funkcje Sekretarza Generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (rozpoczął prace nad przewróceniem santo campo we Lwowie – Cmentarza Orląt) i wiceministra w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Otrzymał status działacza opozycji antykomunistycznej (leg. nr 1969). Prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gen. bryg. Związku Piłsudczyków RP, członek władz Światowej Rady Badań nad Polonią i prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK. Honorowy obywatel Łowicza i Sejn.

Skip to content