menu

Podsumowanie Wakacji z Muzeum Dulag 121

Podsumowanie Wakacji z Muzeum Dulag 121

W dniach 8 – 19 lipca odbywały się warsztaty dla dzieci w wieku 7 – 12 lat „W świecie Leonardo da Vinci” w ramach Wakacji z Muzeum Dulag 121. Podczas zajęć uczestnicy realizowali  swoje twórcze pomysły i szukali odpowiedzi na pytania, które stawiał sobie Mistrz Leonardo!. Wspólne zabawy były prowadzone w formie zadań plastyczno-technicznych oraz gier zespołowych. Z warsztatów skorzystało 50 osób.

Zmierzyliśmy się z wieloma zagadnieniami, jakie zajmowały umysł Mistrza. Zgłębialiśmy wiedzę na temat jego obrazów, a także próbowaliśmy swoich sił w malowaniu, rysowaniu i rzeźbieniu naśladując tego wielkiego artystę. Tworzyliśmy nawet maszyny latające. Inspirując się receptą na pachnidła podaną przez Leonarda, podjęliśmy się zadania wyprodukowania pięknie pachnących perfum z użyciem płatków różnych kwiatów, a także aromatów. Poza tym spróbowaliśmy wcielić się w postacie z czasów renesansu i odegrać scenki pokazujące ważne sytuacje z życia Leonarda. Bawiąc się poznawaliśmy tajemnice budowy maszyn i wynalazków Mistrza. Zastanawialiśmy się nad tym, jakie rozwiązania techniczne przydałyby nam się w codziennym życiu. Efektem tych rozmyślań były plakaty oraz modele z plasteliny obrazujące nasze niesamowite pomysły w postaci urządzeń o różnorodnych rozmiarach, kształtach, a także funkcjach. Obejrzeliśmy również ciekawy film prezentujący powstanie współczesnej wersji uzbrojonego wozu z lufami pozwalającymi na ostrzał w zasięgu 360 stopni, którą stworzył zespół techników i artystów bazując na szkicach pozostawionych przez Leonarda da Vinci. Dzięki prezentacji multimedialnej na temat budowy ptaków dowiedzieliśmy się, jak poszczególne elementy konstrukcyjne mają wpływ na możliwość latania oraz udało nam się znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań, takich jak chociażby „Dlaczego ptak lata?, czy też „Jak zbudować działającą machinę?”. Na podstawie niej wspólnymi siłami skonstruowaliśmy bajecznie kolorowego ptaka przy użyciu rozmaitych materiałów plastycznych. Ponadto rozmawialiśmy o fenomenie złotej proporcji realizując jednocześnie plenerową sesję zdjęciową. Jej efektem było powstanie fotografii w pozach człowieka witruwiańskiego. Użyliśmy ich do wykonania interesujących kolaży. W radosnej atmosferze bawiliśmy się też na świeżym powietrzu, grając w popularne i mniej znane animacyjne gry zespołowe. Ten rodzaj wakacyjnego odpoczynku pozwolił nam mieć energię do kolejnych artystycznych wyzwań zgodnie z  radami Leonarda. Zwieńczeniem całego tygodnia naszych zabaw była wystawa, na której oprócz wspomnianych już prac plastycznych zaprezentowaliśmy wielkoformatowe dzieło liternicze powstałe na warsztatach „Czy da się malować jak Leonardo?”, przedstawiające ozdobny napis „Leonardo da Vinci”. Podczas jego tworzenia uczyliśmy się malować farbami akrylowymi oraz temperami, testując metody, których używał artysta. Poza tym na wystawie pojawiły się m.in. współczesne wersje Mona Lisy, miniaturowe rzeźby z masy solnej oraz portrety zakodowane szyfrem lustrzanym. To był wspaniały i kreatywny czas.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w wakacyjnej przygodzie, rodzicom za zaufanie i pozostawienie swoich pociech pod naszą opieką, a Starostwu Powiatowemu w Pruszkowie za ufundowanie materiałowych toreb z pruszkowskim logiem, na bazie których stworzyliśmy wzorzyste pamiątki, poznając tajniki tworzenia grafiki ręcznej oraz malowania na tkaninie.

Życzymy wszystkim samych wspaniałych dni wakacyjnych spędzonych w bezpieczny i twórczy sposób!

 

Skip to content