menu

Wystawa Muzeum Dulag 121 „Solidarność i wsparcie” w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy

Wystawa Muzeum Dulag 121 „Solidarność i wsparcie” w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza do zapoznania się z wystawą „Solidarność i Wsparcie” w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy poświęconą tematowi pomocy dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu.

Przez obóz przeszło około 650 tys. ludzi. Od początku sierpnia 1944 do końca pierwszej połowy 1945 w pomoc dla wypędzonych zaangażowało się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród pomagających byli przedstawiciele i wolontariusze organizacji – zarówno działających oficjalnie, jak i w konspiracji – w tym Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów oraz indywidualne osoby, które spontanicznie, w odruchu serca włączały się w pomoc. Wsparcie organizowano wszędzie, gdzie trafiali wygnani warszawiacy, czyli w obozach przejściowych w Pruszkowie (a od października 1944 roku także w obozach w Piastowie i Ursusie), w miasteczkach i wsiach południowo-zachodniego rejonu podwarszawskiego (m.in. Pruszków, Piastów, Komorów, Milanówek, Podkowa Leśna, Brwinów), a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej.

Poprzez wystawę „Solidarność i wsparcie” Muzeum Dulag 121 pragnie przywrócić pamięć o ludziach, którzy ofiarowali pomoc i wsparcie dla ludności Warszawy, wypędzonej przez Niemców ze stolicy w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu.

Aktualnie wystawa została udostępniona publiczności od 8 sierpnia 2019 r. w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, a dokładnie Czytelni i Wypożyczalni Naukowej nr VI  przy ul. ks. J. Chrościckiego 2 w Warszawie i będzie tam prezentowana do 16 września 2019.

Godziny pracy Czytelni:

Sierpień

poniedziałek, środa, czwartek 14.00 – 20.00

wtorek, piątek 10.00 – 15.00

Wrzesień

poniedziałek 13.00-20.00,

wtorek – piątek 10.00-20.00,

sobota 9.00 -15.00,

Skip to content