menu

Spacer po terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie

Spacer po terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie

24 listopada 2019
12:00
Muzeum Dulag 121

W niedzielę, 24 listopada, o godzinie 12. Muzeum Dulag 121 zaprasza na  spacer po terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie. Spacer poprowadzi znawca historii Pruszkowa – Szymon Kucharski.

Warsztaty Kolejowe funkcjonowały na terenie Żbikowa od 1897 roku. Szybko zyskały status największego pracodawcy w Pruszkowie. Ich rozbudowa stała się także impulsem do rozwoju Żbikowa – w sąsiedztwie Warsztatów szybko zaczęły wyrastać liczne kamienice, powstała szkoła kolejowa a w późniejszym okresie osiedle pracownicze i szpital, które stały się zalążkiem szybko rozwijającej się dzielnicy przemysłowej zwanej Żbikówkiem.

Po dwudziestu latach od likwidacji Warsztatów, na dawnym terenie ZNTK (obecnie Millennium Logistic Parks) znajdują się zabytki kolejowej przeszłości terenu – unikatowy budynek administracyjny, szkoła kolejowa, hale naprawcze, budynki techniczne czy wieżyczki strażnicze  z okresu okupacji.

Spacer potrwa około 2 godziny i rozpocznie się przy siedzibie Muzeum Dulag 121.

Szymon Kucharski – pedagog, przewodnik, znawca historii Pruszkowa, absolwent pruszkowskiego Przedszkola Miejskiego nr 12 i Szkoły Podstawowej nr 12  im. J. Kusocińskiego. Ukończył również IX LO im. K. Hoffmanowej w Warszawie   i Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej. Przez lata pracował jako nauczyciel chemii w LO im. T. Zana w Pruszkowie i w IX LO im. K. Hoffmanowej w Warszawie. Doktorant IH UW. W wolnych chwilach podróżuje wraz z narzeczoną po najdziwniejszych zakątkach Polski oraz krajów środkowej  i wschodniej Europy. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji książkowych, prasowych   i internetowych, dotyczących chemii organicznej, historii regionalnej, historii architektury i historii wojskowości. Wieloletni członek Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego oraz prezes Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji. Współpracuje z Muzeum Dulag 121 od chwili jego powstania.

Skip to content