menu

ODWOŁANE! Pomoc ludności żydowskiej w Warszawie i okolicach w czasie II wojny światowej

ODWOŁANE! Pomoc ludności żydowskiej w Warszawie i okolicach w czasie II wojny światowej

28 marca 2020
15:00
Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Przystanek Historia”. Wykład dr. Tomasza Roguskiego zatytułowany „Pomoc ludności żydowskiej w Warszawie i okolicach w czasie II wojny światowej” odbędzie się w sobotę, 28 marca o godz. 15. w siedzibie Muzeum Dulag 121.

W czasie II wojny światowej polscy obywatele pochodzenia żydowskiego znaleźli się w sytuacji bez wyjścia. Zostali odizolowani od reszty społeczeństwa i zamknięci przez funkcjonariuszy III Rzeszy w specjalnie dla nich przygotowanych gettach oraz obozach. Wobec nasilającego się niemieckiego terroru znaleźli się Polacy, którzy postanowili udzielić pomocy Żydom. Początkowo pomoc odbywała się głównie w oparciu o przedwojenne kontakty i znajomości – przyjaciele, sąsiedzi, znajomi czy koledzy z pracy, organizacji czy partii. Z czasem takie spontaniczne akcje przekształciły się w skoordynowane działania. W utworzonych w konspiracji ugrupowaniach politycznych powstały siatki zajmujące się organizowaniem kryjówek i fałszywych dokumentów dla osób pochodzenia żydowskiego. W 1942 roku została utworzona Rada Pomocy Żydom działająca przy Delegaturze Rządu RP na Kraj pod kryptonimem „Żegota”. W czasie wykładu zostaną zaprezentowane sylwetki osób, nie tylko związanych z tą organizacją, ale także ludzi niezależnych, zaangażowanych w niesienie pomocy potrzebującym na terenie Warszawy okolic.

Dr Tomasz Roguski – pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN  w Warszawie. Zajmuje się opracowywaniem relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej.

Skip to content