menu

Jubileusz Pana Henryka Filipskiego

Jubileusz Pana Henryka Filipskiego

Z wielką przyjemnością informujemy, że dziś swoje 100. urodziny obchodzi Pan Henryk Filipski ps. „Jeremi” – zasłużony powstaniec warszawski, były więzień obozu przejściowego Dulag 121 i wieloletni przyjaciel muzeum. Od wielu lat Pan Henryk bierze udział w organizowanych przez Muzeum Dulag 121 spotkaniach i wydarzeniach historycznych, wzbogacając je swoją wiedzą i wspomnieniami. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu, serdecznie dziękujemy Panu Henrykowi za jego dotychczasową niezłomną postawę życiową i składamy życzenia kolejnych lat spędzonych w zdrowiu, szczęściu i spokoju.

Wczoraj w domu jubilata odbyły się uroczystości nadania majorowi Henrykowi Filipskiemu stopnia podpułkownika. Fotorelację z tego wydarzenia znajdą Państwo na dole strony.


Pan Henryk Filipski od początku niemieckiej okupacji czynnie działał najpierw w Narodowej Organizacji Wojskowej, później w Narodowych Siłach Zbrojnych. W Powstaniu Warszawskim brał udział w stopniu podchorążego Korpusu Bezpieczeństwa I Obwodu Śródmieście – Północne. 5 sierpnia został poważnie ranny w czasie zaciętych walk o Dworzec Główny i hotel Victoria. Po wypędzeniu z Warszawy, Pan Henryk wraz rodzicami trafił do obozu Dulag 121. Z Pruszkowa cała rodzina została przewieziona na roboty przymusowe do niemieckiej miejscowości Borken. Po wojnie swoją życiową przystań znalazł w Nadarzynie. Od lat 90′ jest zaangażowany w społeczną działalność na rzecz upamiętnienia nie tylko bohaterów Powstania Warszawskiego, ale również prawdy o Żołnierzach Niezłomnych czy ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Zachęcamy do odwiedzenia zakładki Encyklopedia na naszej stronie internetowej, gdzie znajdą Państwo fragmenty rozmów przeprowadzonych przez Muzeum Dulag 121 z Panem Henrykiem Filipskim, w których opowiada o swoich doświadczeniach wojennych oraz o pobycie w przejściowym obozie Dulag 121: http://dulag121.pl/encyklopediaa/filipski-henryk/ oraz do zapoznania się z materiałami filmowymi muzeum:
https://www.youtube.com/watch?v=w1PfnodAkDo&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/embed/z1ezr3gDw6M

Zapraszamy również do lektury wywiadu, którego udzielił Pan Filipski Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/henryk-jerzy-filipski,1860.html

Skip to content