menu

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

01 sierpnia 2020
17:00
ul. Waryńskiego 1 w Pruszkowie

Muzeum Dulag 121 wraz ze Starostą Pruszkowskim Krzysztofem Rymuzą i Prezydentem Miasta Pruszkowa Pawłem Makuchem zaprasza mieszkańców miasta do wzięcia udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Program obchodów 1 sierpnia:

17:00 – złożenie kwiatów przy pamiątkowej tablicy poświęconej pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego zamordowanym w latach II wojny światowej, która znajduje się przy ul. Waryńskiego 1 w Pruszkowie

18:00 – otwarcie przygotowanej przez Muzeum Dulag 121 plenerowej wystawy „Solidarność i wsparcie” na terenie placu Jana Pawła II

Na placu Jana Pawła II będzie można również posłuchać odtworzonego z głośników koncertu „Powstanie Warszawskie w pieśni i w piosence”.

Wystawa „Solidarność i wsparcie”  porusza temat pomocy dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu.  Wedle różnych szacunków Niemcy wypędzili od 390 do 650 tysięcy osób. Od początku sierpnia 1944 do końca pierwszej połowy 1945 w pomoc dla wypędzonych zaangażowało się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wśród pomagających byli przedstawiciele i wolontariusze różnych organizacji działających oficjalnie i konspiracyjnie m.in.: Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów oraz indywidualne osoby, które spontanicznie, w odruchu serca włączały się w pomoc. Wsparcie organizowano wszędzie, gdzie trafiali wygnani warszawiacy, czyli w obozach przejściowych w Pruszkowie (a od października 1944 roku także w obozach w Piastowie i Ursusie), w miasteczkach i wsiach południowo-zachodniego rejonu podwarszawskiego (m.in. Pruszków, Piastów, Komorów, Milanówek, Podkowa Leśna, Brwinów), a także na terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie zsyłano wypędzonych ze stolicy niezdolnych do pracy przymusowej. Wystawa „Solidarność i wsparcie” stara się przywrócić pamięć o pełnych ofiarności i poświęcenia ludziach, którzy nieśli pomoc wypędzonym warszawiakom.

Autorami scenariusza wystawy „Solidarność i wsparcie” są: Aleksandra Wojda, Maciej Boenisch i Małgorzata Bojanowska – pracownicy Muzeum Dulag 121. Projekt graficzny przygotował Łukasz Kubacki.

Zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest zakrycie ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość co najmniej 1,5 m od innych osób.

Skip to content