menu

Wystawa „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”

Wystawa „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920”

15 sierpnia 2020
12:30
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. 3 Maja 124 w Pruszkowie

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 15 sierpnia o godz. 12:30 w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. 3 Maja 124 w Pruszkowie zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wojska Polskiego. Po liturgii nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamięci Harcerzy Obrońców Polski z 1920 roku. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości, Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski i Muzeum Dulag 121 zapraszają do obejrzenia wystawy „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920” przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 16 sierpnia na terenie żbikowskiego kościoła parafialnego. Od 17 sierpnia zostanie przeniesiona na ul. Kościuszki 38 przed LO im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie i będzie można ją obejrzeć do 15 września.

Wystawa „Wojna z bolszewikami. Bitwa Warszawska 1920” została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie. Prezentuje ona zmagania z bolszewicką Rosją,  odradzającego się państwa polskiego, które stanęło na drodze światowej transmisji rewolucji bolszewickiej oraz marszowi Armii Czerwonej na zachód Europy.

Konflikt z Rosją Sowiecką rozpoczął na początku 1919 r., gdy oddziały sowieckie uderzyły na polskie Wilno. W 1920 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, zdając sobie sprawę z agresywnych zapędów „czerwonych”, podjął decyzję o przygotowaniu zbrojnego uderzenia na Ukrainę oraz zawiązaniu sojuszu z Ukraińską Republiką Ludową. Polska ofensywa ruszyła 25 kwietnia 1920 r. i zakończyła się wyzwoleniem Kijowa na początku maja. Sowiecka kontrofensywa zmusiła jednak Wojsko Polskie do odwrotu. Na początku sierpnia 1920 r. Armia Czerwona stała już pod Warszawą i zbliżała się do Lwowa. Jednak dzięki sukcesom polskiego wywiadu, skutecznemu dowodzeniu, błędom Sowietów oraz heroizmowi polskich żołnierzy udało się odeprzeć atak wroga i zadać mu ciężkie straty. Bitwa nad Niemnem, stoczona pod koniec września 1920 r., przypieczętowała polskie zwycięstwo w tej wojnie i zmusiła Sowietów do podpisania rozejmu w październiku 1920 roku. Dnia 18 marca 1921 r. podpisano traktat pokojowy w Rydze, na mocy, którego wytyczono wschodnią granicę II Rzeczypospolitej.

Autorem wystawy jest Jacek Persa, a za projekt graficzny odpowiada Katarzyna Dinwebel.

Skip to content