menu

Obchody Dnia Pamięci 2020 – relacja filmowa

Obchody Dnia Pamięci 2020 – relacja filmowa

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc, które odbyły się w Pruszkowie 2 października 2020 roku. Uroczystości zostały zorganizowane przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Dulag 121.

Pierwsza część obchodów odbyła się na Cmentarzu Żbikowskim, gdzie odsłonięto tablicę upamiętniającą wszystkich zabitych i zmarłych więźniów obozu Durchgangslager 121, którzy w okresie od 7 sierpnia 1944 r. do 16 stycznia 1945 r. zostali pochowani w zbiorowych mogiłach na Cmentarzu Żbikowskim.


Druga część uroczystości odbyła się na dawnym terenie obozu Durchgangslager 121 przed pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, gdzie tradycyjnie została odprawiona polowa Msza Święta w intencji więźniów obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc, a także miały miejsce oficjalne części obchodów – odczytanie listów i wygłoszenie przemówień skierowanych do uczestników tegorocznych obchodów, wręczenie dyplomów za „działania związane z ochroną pamięci narodowej” oraz listów nominacyjnych medalu „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także odczytanie Apelu Pamięci oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem.


Materiał filmowy został przygotowany przez Tel-Kab.

Skip to content