menu

Zmarła Hanna Stadnik ps. „Hanka” (1929-2020)

Zmarła Hanna Stadnik ps. „Hanka” (1929-2020)

Z przykrością zawiadamiamy, że 1 grudnia 2020 r. w wieku 91 lat zmarła Hanna Stadnik z domu Sikorska ps. „Hanka” – uczestniczka Powstania Warszawskiego, łączniczka, sanitariuszka, była więźniarka obozu przejściowego Dulag 121. W 2020 r. pełniła obowiązki Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pani Hanna Stadnik w momencie wybuchu II wojny światowej miała 10 lat. Od 1942 r. była zaangażowana w działania konspiracyjne. Do jej zadań należało m.in. przenoszenie „Biuletynu Informacyjnego”, meldunków i broni. Odbyła również przeszkolenie medyczne.

Podczas Powstania Warszawskiego walczyła w pułku „Baszta” na Mokotowie. Po kapitulacji Mokotowa opuściła Warszawę jako sanitariuszka AK z rannymi kierowanymi do obozu przejściowego w Pruszkowie. Po trzech dniach, jako jeniec, trafiła z rannymi do przejściowego obozu jenieckiego w Skierniewicach, skąd została zwolniona w grupie 40 sanitariuszek AK.

Po wojnie podjęła studia na Uniwersytecie Warszawskim jednak po dwóch latach została relegowana za zatajenie udziału w Powstaniu Warszawskim. Przez lata była czynną działaczką kombatancką. Odznaczona m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim oraz Medalem za Warszawę.

Cześć Jej pamięci!

Skip to content