menu

Zmarła Maria Ciesielska (1923-2021)

Zmarła Maria Ciesielska (1923-2021)

Z żalem informujemy, że rankiem 4 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat odeszła od nas jedna z najstarszych Świadków Historii – Maria Ciesielska.

Pani Maria urodziła się w 1923 roku i przez większość swojego życia była związana z Pruszkowem. Po ukończeniu warszawskiego gimnazjum im. Julii Statkowskiej pracowała w Fabryce obrabiarek Stowarzyszenia Mechaników. Od 1943 roku należała do konspiracji. W okresie Powstania Warszawskiego i po upadku Powstania jako sanitariuszka pomagała rannym i chorym warszawiakom w szpitalach przy ul. Pięknej oraz w Tworkach, a w jej rodzinnym domu przy ul. Bolesława Prusa schronienie znalazło wielu więźniów wyprowadzonych z obozu Dulag 121. Została odznaczona Krzyżem Armii Krajowej oraz Odznaką „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”.

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 14 stycznia o godz. 12. w kościele Św. Kazimierza w Pruszkowie, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz miejscowy przy ul. Cmentarnej.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Panią Marią, w którym opowiada ona m.in. o swoim życiu w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego, a także o pomocy pruszkowskiej służby zdrowia dla wygnanej ludności ze stolicy.

Siedząca Maria Ciesielska, w okularach, uśmiechająca się. W tle wystrój mieszkania.
Skip to content