menu

Antologia „Wielka Wojna. Pruszków. 1914-1918”

Antologia „Wielka Wojna. Pruszków. 1914-1918”

Z radością prezentujemy Państwu I tom z planowanej serii wydawniczej Muzeum Dulag 121 Pruskoviana/Antologie pt.: „„Wielka Wojna. Pruszków 1914-1918. Relacje prasowe, wspomnienia, dokumenty”. Książka jest już dostępna w sprzedaży!

Lata 1914–1918 to w historii Pruszkowa okres zarazem tragiczny i przełomowy. Armie niemiecka i rosyjska dwukrotnie przechodziły przez miasteczko, pozostawiając za sobą zniszczone fabryki, budynki użyteczności publicznej i setki domów. Z głodem i bezrobociem, będącymi konsekwencjami wojennych zniszczeń, mieszkańcy Pruszkowa borykali się jeszcze długo po zakończeniu wojny. Jednocześnie był to czas wytężonej pracy społecznej. Powstałe wówczas instytucje ratownictwa społecznego – Komitety Obywatelskie i Rada Miejscowa Opiekuńcza, stanowiły kuźnię kadr samorządowych Pruszkowa, który w listopadzie 1916 roku uzyskał prawa miejskie.

Niniejsza antologia opowiada o wielkiej wojnie piórem uczestników wydarzeń – dziennikarzy relacjonujących wydarzenia z frontu oraz mieszkańców Pruszkowa i najbliższych okolic. W tomie znalazły się relacje prasowe i reportaże, dokumenty, wspomnienia oraz fotografie dokumentujące życie miasta i jego instytucji podczas I wojny światowej.

Partnerem wydania antologii jest Książnica Pruszkowska , która użyczyła do publikacji wiele wspaniałych fotografii.
Patronem medialnym publikacji są: Historykon.pl oraz Glos Pruszkowa – gpr24.pl

Skip to content