menu

Wystawa „Solidarność i wsparcie” w Warszawie

Wystawa „Solidarność i wsparcie” w Warszawie

01 sierpnia 2021
12:00
ul. Kilińskiego, Warszawa

Z przyjemnością informujemy, że wystawę Muzeum Dulag 121 „Solidarność i wsparcie” będzie można zobaczyć 1 sierpnia w czasie tegorocznego warszawskiego Marszu Milczenia’ 44, który już po raz piąty upamiętni rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawa będzie prezentowana przy ul. Kilińskiego, z boku siedziby Archiwum Głównego Akt Dawnych.

W czasie marszu pracownicy Muzeum Dulag 121 będą rozdawać uczestnikom muzealne katalogi wystawy oraz bilety uprawniające do bezpłatnego zwiedzenia ekspozycji do 1 września 2021 r. Po zakończeniu marszu (ok. godz. 19.00) przy ul. Waliców 14 będzie czekał autobus, który zawiezie zainteresowanych poznaniem historii pruszkowskiego obozu przejściowego do Muzeum Dulag 121, gdzie będzie można zwiedzić ekspozycję muzealną (powrót pomiędzy godz. 20.00 a 21.00).

Wystawa „Solidarność i wsparcie” opowiada o pomocy udzielonej wypędzonym z Warszawy, w którą, w okresie od początku sierpnia 1944 r. do końca pierwszej połowy 1945 r., zaangażowało się tysiące osób, wśród nich przedstawiciele legalnie i konspiracyjnie działających organizacji pomocowych m.in.: Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Polskiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zakonów i parafii, a także tysiące wolontariuszy.

Marsz Milczenia’44 stanowi symboliczny wyraz hołdu nie tylko dla walczących bohaterów Powstania Warszawskiego, ale również dla ludności cywilnej, która w bezwzględny i brutalny sposób została wypędzona z Warszawy. Ideą tego przedsięwzięcia jest przejście w ciszy i skupieniu trasy, która rozpoczyna się przy pomniku upamiętniający ofiary wybuchu czołgu pułapki, przy ul. Kilińskiego 1 i kończy się przy jednej z niewielu już ocalałych kamienic pamiętających czasy getta warszawskiego przy ul. Waliców 14.

Skip to content