menu

Wystawa „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” w Pruszkowie

Wystawa „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” w Pruszkowie

13 sierpnia 2021
12:00
park im. T. Kościuszki w Pruszkowie

Muzeum Dulag 121 wspólnie z Krzysztofem Rymuzą Starostą Pruszkowskim i Pawłem Makuchem Prezydentem Miasta Pruszkowa pragnie serdecznie zaprosić Państwa do obejrzenia plenerowej wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 45. rocznicy protestów robotniczych w czerwcu 1976 r. Wystawa „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” będzie prezentowana od 13 do 27 sierpnia na terenie parku im. T. Kościuszki w Pruszkowie (wejście od ul. Chopina). Uroczyste otwarcie odbędzie się 13 sierpnia (piątek) o godz. 12.00.

Wystawa swoją premierę miała 25 czerwca 2021 r w podwarszawskim Ursusie dokładnie w dniu, kiedy to w 1976 r. rozpoczęła się fala publicznych strajków związanych z zapowiedzianą przez władze komunistyczne kolejną podwyżką cen żywności. Do protestów przystąpiło 97 zakładów pracy w całej Polsce. Jednak to właśnie w Radomiu, Ursusie i Płocku wystąpienia robotników przybrały największą siłę. Pracownicy zakładów mechanicznych „Ursus” w akcie protestu przeciw polityce rządu Edwarda Gierka zablokowali całkowicie ruch kolejowy na trasie Warszawa-Kraków i Warszawa-Poznań. Z kolei, protestujący w Radomiu robotnicy podpalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Szacuje się, że w czerwcu 1976 r. w manifestacjach przeciwko peerelowskim władzom wzięło udział około 80 tys. osób, w tym  blisko 21 tys. w Radomiu i ponad 14 tys. w Ursusie. Publiczne wystąpienia robotników zostały krwawo stłumione przez odziały MO i ZOMO. Setki protestujących zostało aresztowanych lub skazanych na karę więzienia, a ponad 1500 osób straciło pracę.

Pokłosiem czerwca ‘76 było utworzenie Komitetu Obrony Robotników – pierwszej organizacji opozycyjnej jawnie niosącej pomoc osobom represjonowanym i ich rodzinom. Jednocześnie fala tych robotniczych protestów stała się preludium do zrywu Sierpnia ’80 oraz do powstania związku zawodowego„Solidarność”.

Wystawa „TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” składa się z 15 plansz, na których zostały zawarte informacje odnośnie procesu narodzin struktur opozycyjnych w dużych miastach i mniejszych miejscowościach w Polsce.  

Skip to content