menu

„Historia jednej fotografii” – pokaz filmu dokumentalnego o Marii Kwaśniewskiej

„Historia jednej fotografii” – pokaz filmu dokumentalnego o Marii Kwaśniewskiej

25 września 2021
15:00
Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a, Pruszków

25 września o godz. 15. zapraszamy do siedziby Muzeum Dulag 121 na spotkanie z cyklu „Karty Historii” w czasie którego, odbędzie się pokaz filmu „Historia jednej fotografii” opowiadającego historię Marii Kwaśniewskiej – utalentowanej polskiej oszczepniczki, która w okresie trwania Powstania Warszawskiego wykazała się ogromną odwagą,  pomagając więźniom obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Pokaz będzie połączony ze spotkaniem z reżyserem filmu Wojciechem Królikowskim.

Film w reżyserii Wojciecha Królikowskiego prezentuje losy Marii Kwaśniewskiej – brązowej medalistki olimpijskiej w rzucie oszczepem na XI Igrzyskach Olimpijskich, w 1936 roku w Berlinie. W filmie poruszono nie tylko wątek dotyczący osiągnięć sportowych, ale również mało znany szerszej publiczności epizod z życia bohaterki, odnoszący się do jej doświadczeń i przeżyć wojennych. Maria Kwaśniewska zaangażowała się w pomoc powstańcom warszawskim i wysiedlonym mieszkańcom Warszawy. Uratowała około stu więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie przed wywiezieniem na roboty przymusowe w głąb III Rzeszy i do obozów koncentracyjnych lub tułaczką po terytorium Generalnego Gubernatorstwa. Skuteczną pomocą w ratowaniu więźniów okazały się zarówno osiągnięcia sportowe, w tym przede wszystkim zdobyty brązowy medal olimpijski, jak i posiadana przez Marię Kwaśniewską okolicznościowa fotografia, na której uwieczniono ją przyjmującą gratulacje od Adolfa Hitlera. Bohaterka filmu została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2005, dwukrotnie otrzymała Order Olimpijski Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a ponadto medal Kalos Kagathos, przyznawany wybitnym sportowcom za działalność pozasportową.

Wojciech    Królikowski – absolwent  reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w  Katowicach, ukończył również filmoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, współpracuje z TVP (  1 i 2 program TVP, TVP Historia, TV Katowice). Autor kilkudziesięciu reportaży, filmów dokumentalnych, programów publicystycznych, reportaży radiowych. W 2021 r. za film „Historia jednej fotografii” Wojciech Królikowski otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego w Konkursie Dziennikarskim SDP.

Skip to content