menu

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc 2-3 października 2021

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc 2-3 października 2021

02 października 2021
14:00
Muzeum Dulag 121, ul 3 Maja 8a, Pruszków

Jak co roku spotkamy się pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” by upamiętnić losy byłych więźniów obozu przejściowego Durchgangslager 121 i osób, którzy wykazali się solidarnością z wypędzonymi okazując im materialne i duchowe wsparcie. 2 października 2021 r., w dniu Narodowego Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy  w Pruszkowie odbędą się uroczyste obchody „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc” organizowane przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz  Muzeum Dulag 121. W niedzielę, 3 października o godz. 19:00 w żbikowskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP odbędzie się „Koncert Pieśni Powstania Warszawskiego” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” i instrumentalistów oraz pokaz filmu „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy z 2014 r. Tegoroczne Obchody zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Uroczystości odbywające się co roku w Pruszkowie pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” są świadectwem pamięci i wyrazem hołdu składanego ofiarom, które przeżyły koszmar wypędzenia z płonącego i zrujnowanego miasta, a także dramat późniejszej wielomiesięcznej  tułaczki po terytorium III Rzeszy i Generalnego Gubernatorstwa.

PROGRAM OBCHODÓW:     

2 PAŹDZIERNIKA

12:00  Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944 r. i ofiary cywilne na terenie cmentarza w Tworkach.

Cmentarz Szpitalny w Tworkach, ul. Partyzantów 2/4, 05-802 Pruszków

13:00 Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłych i poległych więźniów obozu przejściowego Dulag  121 przy bramie głównej na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie.

Cmentarz Żbikowski, główna brama przy ul. Domaniewskiej

14.00-15.30 OFICJALNE UROCZYSTOŚCI POD POMNIKIEM „TĘDY PRZESZŁA WARSZAWA”

  • Wystawienie posterunku pod pomnikiem
  • Wprowadzenie pocztów sztandarowych
  • Odśpiewanie Hymnu RP
  • Polowa Msza Święta koncelebrowana przez księdza prałata Mariana Mikołajczaka i kanonika Bogdana Przegalińskiego
  • Przemówienia
  • Apel Pamięci
  • Ceremonia złożenia wieńców i kwiatów
  • Odprowadzenie pocztów sztandarowych

Uroczystości odbędą się w asyście wojskowej Reprezentacyjnej Kompanii Wojska Polskiego.

Pruszków, ul. 3 Maja 8a, teren dawnego obozu Dulag 121

3 PAŹDZIERNIKA

19.00 – Koncert „Pieśni Powstania Warszawskiego” w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” z udziałem instrumentalistów organizowany przez Stowarzyszenie WEST. Po koncercie odbędzie się pokaz dramatu wojennego non-fiction „Powstanie Warszawskie” w reż. Jana Komasy z 2014 r.

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Żbikowie, Pruszków, ul. 3 Maja 124

Informacje dodatkowe:

Zgłoszenia składów delegacji do składania kwiatów oraz udziału pocztów sztandarowych prosimy kierować do Biura Zarządu Powiatu pod nr tel. 22 738 14 58 lub na adres mailowy: biuro.zarzadu@powiat.pruszkow.pl.

Wjazd dla samochodów możliwy przez główną bramę przy ul. 3 Maja 8 do godziny 13.40. Harcerze i strzelcy wskazywali będą miejsca na parkingu.

Ze względu na sytuację epidemiczna w Polsce tegoroczne obchody „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosącym Im Pomoc” odbędą się zgodnie z aktualnie obowiązującymi zaleceniami GIS.

Skip to content