Noc Muzeów 2022
Noc Muzeów 2022
noc muzeówW ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Muzeum Dulag 121, która odbędzie się już 14 maja, będzie można zapoznać się nie tylko ze stałą ekspozycją muzealną, ale również z wystawą planszową poświęconą historii cyklizmu i Towarzystwa Cyklistów w Pruszkowie. W Muzeum Dulag 121 na jeden dzień zagości również Mobilne Muzeum z Rowerów z Radomia, które zaprezentuje kolekcje zabytkowych bicyklów i zapewni wyśmienitą zabawę dla najmłodszych gości. Muzeum będzie czynne od 17:00 do północy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny! Do wzięcia udziału w Nocy Muzeów zapraszamy też gości z Ukrainy.
W programie:
17. – 24. – Zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Dulag 121 i wystawy planszowej „Pruszkowskie Koła. Rzecz o cyklizmie i Towarzystwie Cyklistów w Pruszkowie”. Treść obu wystaw będzie dostępna również w języku ukraińskim.
17. – 24. – Prezentacja zabytkowych rowerów przygotowana przez Mobilne Muzeum Rowerów z Radomia.
17. – 20. – Gry i zabawy dla dzieci zorganizowane przez Mobilne Muzeum Rowerów z Radomia i animatorów Muzeum Dulag 121.
Do wzięcia udziału w zajęciach zapraszamy także dzieci z Ukrainy, które będą mogły liczyć na pomoc tłumacza. На заняття запрошуємо теж дітей з України.
Dla najmłodszych uczestników przygotowaliśmy specjalny kącik, w którym będzie można ułożyć retro rowerowe puzzle, pokolorować malowanki, narysować swój wymarzony rower, zrobić sobie retro zdjęcie, a także spróbować swoich sił w toczeniu obręczą i rzucie oponami do celu. Ponadto, animatorzy zaprezentują jazdę repliką bicykla z XIX wieku. A na odważnych czeka przejażdżka rowerem przeciwskrętny („pijana żaba”).
17. – 21. – bezpłatny serwis rowerowy zagwarantowany przez Stowarzyszenie Zdrowy Rower z Pruszkowa
18. – 22. – spotkania ze sportowcami i pasjonatami dwóch kółek.
Gośćmi Muzeum Dulag 121 będą:
18. – 19. – Jarosław i Jakub Wolcendorf – utytułowani zawodnicy specjalizujący się w kolarstwie przełajowym i właściciele działającej od wielu lat w Brwinowie „Pracowni Rowerowej Jakoobcycles”,
19. – 20. – dr Piotr Kubkowski – kulturoznawca, historyk kultury, autor monografii Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2019) oraz nagrodę w Konkursie im. Hanny Szwankowskiej na najlepszą książkę varsvianistyczną (2019)
20. – 21. – Marcin Oskiera – były zawodnik kadry narodowej BMX-park, fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego w Base Training Center w Milanówku.
21. – 22. – Łukasz Wykrota – znawca i kolekcjoner zabytkowych rowerów i twórca Mobilnego Muzeum Rowerów z Radomia i Łukasz Kubacki – muzealnik, fascynat rowerów i współtwórca wystawy „Pruszkowskie Koła. Rzecz o cyklizmie i Towarzystwie Cyklistów w Pruszkowie”.
21. i 23.– nocne spacery po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych
Jak co roku Szymon Kucharski -niezastąpiony pruszkowski przewodnik, oprowadzi Państwa po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnych Warsztatów Kolejowych, opowiadając przy tym o ich burzliwej XIX i XX wiecznej historii i wątkach związanych z funkcjonowaniem na ich terenie obozu przejściowego Dulag 121, utworzonego dla wypędzonej ludności cywilnej Warszawy i okolicznych miejscowości w czasie trwania Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu.
W czasie trwania Nocy Muzeów będzie można nabyć publikacje wydane przez Muzeum Dulag 121.
Zapraszamy!