menu

Relacja z Nocy Muzeów 2022

Relacja z Nocy Muzeów 2022

14 maja w Muzeum Dulag 121 odbyła  się kolejna edycja Nocy Muzeów czasie której,  zwiedzający mogli zapoznać się nie tylko ze stałą ekspozycją muzealną, ale również z wystawą plenerową „Pruszkowskie koła. Rzecz o cyklizmie i Towarzystwie Cyklistów w Pruszkowie”. Na 24 barwnych planszach została zaprezentowana historia cyklizmu i rowerów, a także dzieje jednego z najważniejszych stowarzyszeń międzywojennego Pruszkowa. Specjalnie z myślą o tegorocznej Nocy Muzeów została wydana jednodniówka cyklistyczna „Cyklistówka”, w której znalazły się teksty z wystawy „Pruszkowskie koła” oraz wiele ciekawych materiałów poświęconych historii cyklizmu i Towarzystwa Cyklistów w Pruszkowie. Muzeum Dulag 121 odwiedziło również dużo gości z Ukrainy, którzy mogli zapoznać się z treścią obu wystaw w języku ukraińskim i uczestniczyć w animacjach dla dzieci.

W czasie tegorocznej edycji największego europejskiego wydarzenia kulturalnego Muzeum Dulag 121 odwiedziło Mobilne Muzeum Rowerów z Radomia, które zaprezentowało kolekcje zabytkowych rowerów, a jego twórca Łukasz Wykrota zademonstrował publiczności jazdę na replice bicykla z drugiej połowy XIX wieku. Dla naszych najmłodszych gości przygotowaliśmy specjalny kącik, w którym wraz z animatorami z Mobilnego Muzeum Rowerów z Radomia można było ułożyć retro rowerowe puzzle, pokolorować malowanki, narysować swój wymarzony rower, zrobić sobie retro zdjęcie, a także spróbować swoich sił w toczeniu obręczą i rzucie oponami do celu. Dzieci chętnie uczestniczyły również w przedwojennych grach i zabawach podwórkowych przygotowanych przez edukatorów z Muzeum Dulag 121.

Tegoroczna Noc Muzeów obfitowała również w szereg interesujących spotkań z pasjonatami dwóch kółek, sportowcami i osobami zajmującymi się historią sportu rowerowego. W naszej cyklistycznej kawiarence zagościli: Jakub Wolcenforf – utytułowany zawodnik specjalizujący się w kolarstwie przełajowym i współwłaściciel działającej od wielu lat w Brwinowie „Pracowni Rowerowej Jakoobcycles”, dr Piotr Kubkowski – kulturoznawca, historyk kultury, autor monografii „Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku”, za którą otrzymał nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2019) oraz nagrodę w Konkursie im. Hanny Szwankowskiej na najlepszą książkę varsvianistyczną (2019), Marcin Oskiera – były zawodnik kadry narodowej BMX-park, fizjoterapeuta i trener przygotowania motorycznego w Base Training Center w Milanówku, Łukasz Wykrota – znawca i kolekcjoner zabytkowych rowerów i twórca Mobilnego Muzeum Rowerów z Radomia i Łukasz Kubacki – muzealnik, fascynat rowerów i współtwórca wystawy „Pruszkowskie Koła. Rzecz o cyklizmie i Towarzystwie Cyklistów w Pruszkowie”.

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów można było wykonać przegląd swojego pojazdu i skorzystać z udostępnionego przez pruszkowskie Stowarzyszenie Zdrowy Rower bezpłatnego serwisu rowerowego.

Jak co roku dużą popularnością cieszyły się nocne spacery prowadzone przez niezastąpionego pruszkowskiego przewodnika Szymona Kucharskiego, w czasie których amatorzy nocnego zwiedzania mogli nie tylko odkryć niedostępne na co dzień zakątki dawnych Warsztatów Kolejowych, ale również posłuchać o ich burzliwej XIX i XX – wiecznej historii i wątkach związanych z funkcjonowaniem na ich terenie obozu przejściowego Dulag 121, utworzonego dla wypędzonej ludności cywilnej Warszawy i okolicznych miejscowości w czasie trwania Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu.

Do zobaczenia za rok!

Zdjęcie pochodzą z prywatnego archiwum Muzeum Dulag 121 i Mobilnego Muzeum Rowerów z Radomia.

Skip to content