menu

„Pilecki” – pokaz dokumentu fabularyzowanego

„Pilecki” – pokaz dokumentu fabularyzowanego

04 czerwca 2022
17:00
Muzeum Dulag 121, Pruszków, ul. 3 maja 8a

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza 4 czerwca o godz. 17.00 na spotkanie z cyklu „Przystanek Historia”, w ramach którego zostanie zaprezentowany polski dokument fabularyzowany „Pilecki” z 2015 r. w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Pokazowi filmu będzie towarzyszyć prelekcja dr. Dariusza Gałaszewskiego „Rotmistrz Witold Pilecki”.

Fabularyzowany dokument „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego z 2015 r. opowiada niezwykłe losy rotmistrza Witolda Pileckiego – człowieka, który  poświęcił swoje życie na walkę z dwoma zbrodniczymi ustrojami totalitarnymi – nazizmem i sowieckim komunizmem. W filmie nie zabrakło wątków związanych z okresem młodości polskiego bohatera, działalnością konspiracyjną  podczas okupacji niemieckiej oraz  udziałem w antykomunistycznym podziemiu, które zakończyło się jego aresztowaniem i skazaniem na karę śmierci. Wyrok wykonano 25  maja 1948 r. W filmie udział wziął Andrzej Pilecki –  syn rotmistrza Witolda Pileckiego.

W czasie spotkania swoją prelekcje o rotmistrzu Witoldzie Pileckim wygłosi dr Dariusz Gałaszewski.

Dr Dariusz Gałaszewski – absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie

Skip to content