menu

„Jak straszny sen… Świadectwo Danuty Charkiewicz z Powstania Warszawskiego i wypędzenia”

„Jak straszny sen… Świadectwo Danuty Charkiewicz z Powstania Warszawskiego i wypędzenia”

01 października 2022
15:00
Muzeum Dulag 121

W pierwszą sobotę października, o godz. 15.00 zapraszamy na pokaz filmu “Jak straszny sen… Świadectwo Danuty Charkiewicz z Powstania Warszawskiego i wypędzenia”. Projekcja filmu będzie połączona ze spotkaniem i rozmową z Panią Danutą Charkiewicz-Topolską – Świadkiem Historii, byłą więźniarką obozu Dulag 121, wypędzoną z Warszawy we wrześniu 1944 r. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w Pruszkowie. Wstęp wolny!

Danuta Charkiewicz jako 11-letnia dziewczynka mieszkała z rodzicami w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 118, nieopodal kina Palladium. Tam też przeżyła okres Powstania Warszawskiego i ciężkie bombardowania tej części miasta.

Od około 2 września bombardowanie trwało niemal bez przerwy, dookoła  wszystko płonęło. pisze Pani Danuta w swoich wspomnieniach – Byliśmy przyzwyczajeni do  stałej ciemnoczerwonej łuny na niebie. W tym czasie niebieskiego nieba nie było widać w ogóle. Było oczywiste, że jakiś koniec się zbliża. Wiedzieliśmy, że lecące nisko i pikujące bombowce teraz celowały w nasz dom, bo on jeszcze stał niezniszczony. Od jakiegoś czasu nie było już słychać rosyjskich dział zza Wisły. […]. Czuliśmy się osamotnieni; wyjście piwnicami wydawało się nierealne!

5 września 1944 r. Pani Danuta z rodzicami przeniosła się do Śródmieścia Południowego, do piwnic domu przy ulicy Mokotowskiej 57, gdzie koczowali jej krewni. Rodzina Charkiewiczów zdecydowała się wyjść z miasta w czasie zawieszenia broni na początku września 1944 r. i trafiła do obozu Dulag 121.

Relacja Pani Danuty i jej rodziny jest jedną z wielu świadectw exodusu ludności cywilnej powstańczej Warszawy. Muzeum Dulag 121, pragnąc upamiętnić i udokumentować losy wypędzonych warszawiaków, od początku swojego powstania zbiera relacje Świadków Historii. W 2022 r.  wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowaliśmy materiał dokumentalny ze świadectwem Pani Danuty Charkiewicz – dotyczący jej doświadczeń z czasów II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, a także wypędzenia ze stolicy do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie.

Skip to content