menu

Koncert „Pejzaż polski” zespołu Les Femmes

Koncert „Pejzaż polski” zespołu Les Femmes

24 września 2022
17:00
Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, ul. Bohaterów Warszawy 4

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc 24 września o godzinie 17:00 w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie (ul. Bohaterów Warszawy 4) odbędzie się spektakl muzyczny „Pejzaż polski”  w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes. Bezpłatne wejściówki na koncert będzie można od 12 września odebrać w siedzibie Muzeum Dulag 121, CKiS w Pruszkowie oraz pobrać poprzez stronę: evenea.pl/event/878214-5

Zespół w składzie: Natalia Krajewska-Kitowska (sopran), Joanna Sobowiec-Jamioł (sopran), Emilia Osowska (mezzosopran) i Justyna Korpak (fortepian) zaprezentuje poetyckie sceny z życia kobiet  XIX i XX wieku, w których można odczytać wyzwania współczesnej kobiety.  Dzięki kostiumom dzieła Doroty Roqueplo, scenografii, multimediom, a zwłaszcza porywającej muzyce wybitnych twórców ostatnich 150 lat, przedstawienie nacechowane jest silnymi emocjami, a zarazem posiada pozytywne i niebanalne przesłanie. Dziś, w bohaterkach „Pejzażu polskiego”, w sposób szczególny widzimy matki, żony i córki z krajów doświadczonych traumą wojenną. Tak jak kropla drąży skałę, czyny każdego z nas mogą zmienić bieg historii.                     

W programie znalazły się utwory największych polskich kompozytorów m.in.: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Piotra Perkowskiego, Jana Maklakiewicza, Mieczysława Karłowicza, Bohdana Riemera, Feliksa Nowowiejskiego, Stefana Kisielewskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Romualda Twardowskiego i  Ludomira Różyckiego.

Reżyseria i scenografia: Les Femmes

czas trwania: 60 min.

Les Femmes to niezależny zespół muzyki klasycznej stworzony w 2011 r. w Trójmiescie. Laureat II miejsca Da Capo International Music Competition, Rumunia 2021 oraz Finalista Międzynarodowego Konkursu Cadenza Contest, Włochy 2021, w kategorii Ensembles. W głównym nurcie zespołu są autorskie kolaże operowe sięgające tradycji pasticcio XVII I XVIII w . Są to spektakle muzyczne zbudowane z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, które łączy spójna fabuła i nowy kontekst interpretacyjny. To oryginalne zestawienie tworzy nową jakość, skłania do zabawy formą oraz nakłada świeże interpretacje sceniczno–muzyczne. Cechą charakterystyczną grupy są przedstawiania nacechowane silnymi emocjami, wyrazistymi bohaterami, a zarazem posiadające pozytywne i niebanalne przesłanie. W swoim dotychczasowym dorobku, Les Femmes posiada ponad 500 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. W 2019 r. zespół wydał swoją pierwszą płytę „Pejzaż polski” z pieśniami polskich kompozytorów, a w 2020 r. płytę z piosenkami kina międzywojennego zaaranżowanymi na jazzowo pt. „W małym kinie”.

Skip to content