menu

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc 24 września 2022

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc 24 września 2022

24 września 2022
14:00
Muzeum Dulag 121

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc organizowane przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz  Muzeum Dulag 121 w tym roku odbędą się 24 września. O godz. 14:00 pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie rozpoczną się główne uroczystości w czasie których, zostanie m.in. odprawiona polowa Msza Święta, odczytany zostanie Apel Pamięci i odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”. Tegoroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Po zakończeniu głównych uroczystości, o godz. 17:00 zapraszamy na spektakl muzyczny „Pejzaż polski” w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes, który odbędzie się w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie (ul. Bohaterów Warszawy 4). Pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” będą czekały autokary, które zawiozą gości do CKiS w Pruszkowie, gdzie odbędzie się okolicznościowy koncert. Zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznych uroczystościach.

Organizując Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc pragniemy nie tylko oddać hołd Powstańcom, ale przede wszystkim chcemy upamiętnić Ludność Cywilną, która między  sierpniem a październikiem 1944 roku ginęła w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz przeżyła dramat wypędzenia, a także tych, którzy często z narażeniem  życia, nieśli im bezinteresownie pomoc. Mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości, których w czasie exodusu pozbawiono domów i dobytku, kierowano do obozów przejściowych, skąd wywiezieni zostali na roboty do Rzeszy, w głąb Generalnego Gubernatorstwa i do obozów koncentracyjnych i do Generalnego Gubernatorstwa na tułaczkę. Dla większości z nich pierwszym etapem tułaczki stał się Dulag 121 – obóz przejściowy dla ludności cywilnej utworzony w Pruszkowie 6 sierpnia 1944 roku

Program Obchodów

24 września

godz. 12.00 – Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944 r. i ofiary cywilne na terenie cmentarza w Tworkach.

Cmentarz Szpitalny w Tworkach, ul. Partyzantów 2/4 w Pruszkowie

godz. 13:00 Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłych i poległych więźniów obozu przejściowego Dulag  121 przy bramie głównej na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie.

       Cmentarz Żbikowski, główna brama przy ul. Domaniewskiej w Pruszkowie

Część oficjalna:

 godz. 14.00 – Oficjalne uroczystości pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”.

Program:

•          Wystawienie posterunku pod pomnikiem

•          Wprowadzenie pocztów  sztandarowych

•          Polowa Msza św. odprawiona pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”, koncelebrowana przez księdza prałata Mariana Mikołajczaka i kanonika Bogdana Przegalińskiego

•          Odśpiewanie Hymnu RP

•          Okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz

•          Apel Pamięci

•          Ceremonia złożenia wieńców i kwiatów

•          Odprowadzenie wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych

Uroczystości odbędą się w Asyście Wojskowej Reprezentacyjnej Kompanii Wojska Polskiego.

Pruszków, ul. 3 Maja 8a, teren dawnego obozu Dulag 121  (dziś MLP Group), wjazd dla samochodów możliwy jest tylko przez bramę MLP Group przy ul. 3 Maja 8 w Pruszkowie.

godz. 17.00 – Koncert „Pejzaż polski” w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes. Zespół w składzie:  Natalia Krajewska-Kitowska (sopran), Joanna Sobowiec-Jamioł (sopran), Emilia Osowska (mezzosopran), Justyna Korpak (fortepian) zaprezentuje poetyckie sceny z życia kobiet  XIX i XX wieku, w których można odczytać wyzwania współczesnej kobiety.   W programie znalazły się utwory największych polskich kompozytorów m.in.: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Ignacego Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Piotra Perkowskiego, Jana Maklakiewicza, Mieczysława Karłowicza, Bohdana Riemera, Feliksa Nowowiejskiego, Stefana Kisielewskiego, Stanisława Niewiadomskiego, Romualda Twardowskiego i  Ludomira Różyckiego.

Centrum Kultury i Sportu, ul. Bohaterów Warszawy 4 w Pruszkowie

Zgłoszenia składów delegacji do składania kwiatów prosimy kierować do Biura Zarządu Powiatu Pruszkowskiego pod nr. tel. (22) 738 14 09 lub na adres mailowy: biuro.zarzadu@powiat.pruszkow.pl

Skip to content