menu

Promocja książki Marii Zimy-Marjańskiej „Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu”

Promocja książki Marii Zimy-Marjańskiej „Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu”

03 października 2022
17:00
Centralny Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25, 00-928 Warszawa

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Dulag 121 zapraszają na promocję książki Marii Zimy-Marjańskiej „Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu”. Spotkanie odbędzie się 3 października (poniedziałek) o godz. 17:00 w Centralnym Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Wstęp wolny!

Książka zawiera ekspertyzę w sprawie statusu obozu przejściowego w Pruszkowie, która stała się podstawą do zmiany prawnej i nadania uprawnień osób represjonowanych byłym więźniom Dulag 121 Pruszków.  Promocji towarzyszyć będzie dyskusja poświęcona losom ludności wypędzonej z Warszawy i okolicznych miejscowości w 1944 r. do obozu Dulag 121 w Pruszkowie.   W dyskusji wezmą udział: prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki (UKSW), dr Agnieszka Praga (IPN), Małgorzata Bojanowska – dyrektor Muzeum Dulag 121 oraz Maria Zima (IPN) – autorka książki i moderator dyskusji.

Maria Zima-Marjańska – historyk, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, członek Zespołu ds. badania terroru okupacyjnego na ziemiach polskich 1939-1945. Absolwentka historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i studiów podyplomowych Służby Zagranicznej w Szkole Głównej Handlowej. Specjalizuje się w relacjach polsko-węgierskich i zbrodniach niemieckich na Mazowszu. Autorka książki „Węgrzy wobec Powstania Warszawskiego” (przetłumaczonej na j. węgierski i wydanej w 2018 roku).

Skip to content