menu

Durchgangslager 121 – historia obozu w Pruszkowie. Spotkanie z Marią Zimą, autorką ekspertyzy w sprawie obozu Dulag 121

Durchgangslager 121 – historia obozu w Pruszkowie. Spotkanie z Marią Zimą, autorką ekspertyzy w sprawie obozu Dulag 121

10 grudnia 2022
15.00
Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na spotkanie z Marią Zimą-Marjańską – autorką książki „Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu” – publikacji, która jest efektem działań Instytutu Pamięci Narodowej w związku ze sprawą statusu obozu Dulag 121 i stała się podstawą do zmiany prawnej oraz nadania uprawnień osób represjonowanych byłym więźniom Dulag 121 Pruszków.

Durchgangslager 121 to niemiecki obóz przejściowy utworzony na terenie Warsztatów Kolejowym w Pruszkowie, przez który od VIII 1944 do I 1945 r. przeszło kilkaset tysięcy wypędzonych ze stolicy podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu. Główną funkcją obozu było pozyskanie spośród wypędzonych jak największej liczby osób zdolnych do przymusowej pracy na terenie III Rzeszy. Osoby, które uznano za niezdolne do pracy, transportowano do wsi i miejscowości na terenie Generalnego Gubernatorstwa, a część z nich wywożono do obozów koncentracyjnych. Dzięki pracy polskiego personelu udało się uratować od wywózki nawet do 100 tys. osób.

Podczas spotkania Pani Maria Zima – autorka książki „„Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu” – przedstawi wyniki swoich badań nad historią i funkcjonowaniem obozu Dulag 121 oraz opowie o losach wypędzonych warszawiaków.

W trakcie rozmowy oddamy również głos naszym najważniejszym gościom – Świadkom Historii, byłym więźniom obozu Dulag 121, którzy opowiedzą nam o swojej drodze.


Maria Zima-Marjańska – historyk, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, członek Zespołu ds. badania terroru okupacyjnego na ziemiach polskich 1939-1945. Absolwentka historii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i studiów podyplomowych Służby Zagranicznej w Szkole Głównej Handlowej. Specjalizuje się w relacjach polsko-węgierskich i zbrodniach niemieckich na Mazowszu. Autorka książki „Węgrzy wobec Powstania Warszawskiego” (przetłumaczonej na j. węgierski i wydanej w 2018 roku).

Skip to content