menu

„Pocztówka z Dulagu” – spektakl grupy „Teatralnia K40” w reż. Karoliny Skrzyńskiej

„Pocztówka z Dulagu” – spektakl grupy „Teatralnia K40” w reż. Karoliny Skrzyńskiej

18 lipca 2024

Z okazji 78. rocznicy likwidacji obozu przejściowego w Pruszkowie serdecznie zapraszamy na spektakl „Pocztówka z Dulagu” w reż. Karoliny Skrzyńskiej. W sobotę, 14 stycznia o godz. 15.00 w siedzibie Muzeum Dulag 121 wystąpi grupa Teatralnia K40, która zaprezentuje spektakl zrealizowany na podstawie wspomnień więźniów obozu Dulag 121. Bezpłatne wejściówki do pobrania: https://app.evenea.pl/event/878214-11.

Po tym jak od drugiej połowy października 1944 roku, kiedy akcja wysiedlania cywilnej ludności Warszawy została zakończona, zakres działania obozu Dulag 121 był systematycznie ograniczany – stopniowo malała liczba więźniów a kolejne hale były wyłączane z użytku. W nocy z 15 na 16 stycznia 1945 roku – dzień przed wkroczeniem do Warszawy wojsk sowieckich – Niemcy ewakuowali całą niemiecką załogę obozu Durchgangslager 121 a sam obóz przestał istnieć.

Spektakl „Pocztówka z Dulagu” powstał w oparciu o listy, wspomnienia i relacje Świadków Historii zgromadzone w archiwum Muzeum Dulag 121. Artyści z grupy Teatralnia” K40 w formie poetycko-muzycznej przedstawiają losy wypędzony warszawiaków, którzy między sierpniem 1944 a styczniem 1945 r. byli więźniami obozu Dulag 121. Rekwizyty użyte w przedstawianiu są autentycznymi przedmiotami należącymi do byłych więźniów obozu.

 Teatralnia K40 – amatorska grupa teatralna działająca przy Stowarzyszeniu K40 w Komorowie od 2014 r. Zespół tworzą seniorzy pełni pasji, ambicji i życiowego optymizmu. Opiekunką zespołu i pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Karolina Skrzyńska – aktorka związana z teatrem Gardzienice, wokalistka, autorka muzyki i tekstów. Na swoim koncie Teatralnia K40 ma inscenizacje m. in. takich spektakli jak: „Kochanek Sybilli Thompson” opartego na podstawie dramatu Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, „Smoczysko Zamczysko” autorstwa Grażyny Siczek czy „Twardowski dla małych i dużych”.

Skip to content