menu

Zmarła Zofia Malczewska-Zawadzka (1922-2023)

Zmarła Zofia Malczewska-Zawadzka (1922-2023)

Z przykrością zawiadamiamy, że 5 stycznia 2023 r. zmarła Zofia Malczewska- Zawadzka ps. „Olga III”- łączniczka i sanitariuszka Wojskowej Służby Kobiet VI Rejonu „Helenów” VII Obwodu „Obroża” AK, a także osoba niezwykle zasłużona w ratowaniu więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Była członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. Pogrzeb odbędzie się 17 stycznia 2023 r. o godz. 13:00 w Domu Pogrzebowym na warszawskich Powązkach Wojskowych. Złożenie do grobu odbędzie się o godz. 14.30 przy ul. 2 Sierpnia 31 w Pruszkowie.

Pani Zofia w czasie okupacji niemieckiej mieszkała wraz z rodziną przy ul. Bolesława Prusa w Pruszkowie. Podobnie jak jej ojciec, Stanisław Malczewski ps. Skarbek”, oraz siostra, Wanda ps. Diana”, należała do konspiracji – działała jako łączniczka oraz sanitariuszka Wojskowej Służby Kobiet VII Obwód „Obroża”. Pracowała w Miejskim Ośrodku Zdrowia przy ul. 3 Maja, którego personel został włączony w pomoc więźniom obozu Dulag 121 od pierwszych dni jego funkcjonowania.  Do jej zadań należało sprawowanie opieki sanitarnej na terenie obozu oraz w ośrodku zdrowia, roznoszenie leków oraz żywności. Uczestniczyła także w pomocy nielegalnej: do tworzonych list chorych, kwalifikujących się do zwolnienia z obozu, wpisywała osoby zdrowe, dzięki czemu wielu uwięzionych uniknęło wysłania do obozów koncentracyjnych czy na przymusowe roboty, a wyprowadzonym dostarczała fałszywe dokumenty, a także organizowała opiekę oraz dach nad głową.

Muzeum Dulag 121 składa głębokie wyrazy współczucia rodzinie i bliskim.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Panią Zofią przeprowadzonym przez pracowników Muzeum Dulag 121 w 2014 r.:http://dulag121.pl/encyklopediaa/malczewska-zawadzka-zofia-rozmowa/

Zdjęcie zostało wykonane podczas ostatniej wizyty pracowników Muzeum Dulag 121 w mieszkaniu Pani Zofii w październiku 2022 r.
Skip to content