menu

102. urodziny Zofii Bogdan ps. „Zojda”

102. urodziny Zofii Bogdan ps. „Zojda”

Dyrektor Muzeum Dulag 121 wraz z Zespołem ma przyjemność złożyć  najserdeczniejsze życzenia  z okazji 102. urodzin pani Zofii Bogdan z d. Słowikowskiej ps. „Zojda”, ostatniej żyjącej sanitariuszce ze Szpitala Maltańskiego,  która po zakończeniu Powstania Warszawskiego wraz z rannymi i ocalałym personelem  została ewakuowana  do filii obozu Dulag 121 w Piastowie na terenie Zakładów Akumulatorowych TUDOR S. A. ,  gdzie funkcjonował  przejściowy obóz szpitalny dla ciężko chorych powstańców oraz ludności cywilnej.

Pani Zofia od 7 września 1939 r. służyła jako ochotniczka-wolontariuszka w Polskim Wojskowym Szpitalu Maltańskim przy ul. Senatorskiej 34  w Warszawie. Pracę pielęgniarki w Szpitalu Maltańskim kontynuowała podczas okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego. Do konspiracji przystąpiła w 1943 r. Po kapitulacji Powstania Warszawskiego, 15.10.1944 roku wraz personelem i pacjentami Szpitala Maltańskiego znalazła się w przejściowym obozie szpitalnym w Piastowie. Szczęśliwie, po kilku  dniach  wydostała się na wolność dzięki pomocy rodziny swojego przyszłego męża.

Wkrótce na naszej stronie internetowej zostanie opublikowany obszerny wywiad, jakiego w styczniu 2023 r. udzieliła Pani Zofia Muzeum Dulag 121.

Fotografia wykonana w czasie wizyty u Pani Zofii Bogdan w styczniu 2023 r.
Skip to content