menu

Transporty warszawskie do KL Ravensbrück

Transporty warszawskie do KL Ravensbrück

15 kwietnia 2023
15.00
Muzeum Dulag 121

W sobotę, 15 kwietnia, o godz. 15.00 zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na spotkanie poświęcone historii KL Ravensbrück oraz transportów warszawskich do obozu w latach 1939-1944. Podczas spotkania odbędzie się prezentacja książki Wandy Kiedrzyńskiej pt. „Ravensbrück – kobiecy obóz koncentracyjny”. Wydarzenie organizowane we współpracy z Muzeum Więzienia Pawiak i Fundacją Cultura Memoriae. Zapraszamy!

KL Ravensbrück – niemiecki obóz koncentracyjny założony w 1938 roku w Ravensbrück w Niemczech, uznawany za najcięższy i najokrutniejszy obóz dla kobiet. Więźniarki były w nim wykorzystywane do prac niewolniczych w niemieckim przemyśle, umierały z wycieńczenia, głodu i przepracowania. W obozie przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach. Podczas okupacji mieszkanki Warszawy i okolic deportowano do KL Ravensbrück najpierw z więzienia gestapo na Pawiaku, a podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu także  z obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. W kwietniu 1945 dziesiątki tysięcy kobiet z Ravensbrück zostało skierowanych w kierunku północno-zachodnim w tzw. marszach śmierci. Obóz funkcjonował do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 r.

15 kwietnia w Muzeum Dulag 121 odbędzie się spotkanie w ramach projektu organizowanego przez Muzeum Więzienia Pawiak i Fundację Cultura Memoriae pt.: „Przekazywanie pamięci” poświęcony historii obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück i transportów warszawskich kierowanych do obozu. 

W dyskusji panelowej udział wezmą:

Hanna Nowakowska – filolog, prezes fundacji Cultura Memoriae, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück, córka i wnuczka dwóch więźniarek KL Ravensbrück, 

ks. dr Robert Ogrodnik – historyk, kapelan Rodziny Ravensbrück, wiceprezes Fundacji Cultura Memoriae, 

Joanna Gierczyńska – historyk, kierownik Muzeum Więzienia Pawiak 

Robert Hasselbusch – historyk, kustosz w Muzeum Więzienia Pawiak

Małgorzata Bojanowska – dyrektor Muzeum Dulag 121

Głównym tematem spotkania będą transporty warszawskiego do KL Ravensbrück – także te z obozu Dulag 121. Uczestnicy panelu przedstawią okoliczności powstania obozu KL Ravensbrück i opowiedzą o jego roli jako ośrodka uwięzienia dla kobiet, a także o metodach niszczenia więźniarek. 

Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja książki Wandy Kiedrzyńskiej – polonistki, historyczki, żołnierza ZWZ-AK, więźniarki Pawiaka i KL Ravensbrück Ravensbrück – kobiecy obóz koncentracyjny (wyd. IPN).

Skip to content