menu

Zgłoś szkołę do „Akcji Żonkile” 2023!

Zgłoś szkołę do „Akcji Żonkile” 2023!

Muzeum Dulag 121 w ramach współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, organizuje warsztaty edukacyjne upamiętniające 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Przypominamy, że w powstaniu w Getcie Warszawskim wzięło udział i zginęło również 3 mieszkańców Pruszkowa: Zachariasz Artsztajn, Szlamek Szuster, Hela Farbman. Ponadto mieszkańcy Pruszkowa pochodzenia żydowskiego zostali wywiezieni do Warszawskiego Getta 30 stycznia 1941 roku, a stamtąd przetransportowani do obozu zagłady w Treblince, gdzie w liczbie ponad tysiąca trzystu zostali zamordowani.

Warsztaty „Żonkile 2023” będą odbywać się 19 i 20 kwietnia w czasie zajęć lekcyjnych w szkołach, które wezmą udział w akcji. Planujemy w ramach warsztatów premierę krótkometrażowego filmu animowanego wyprodukowanego przez Muzeum POLIN, opartego na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

Narracja w filmie będzie toczyć się w trzech płaszczyznach czasowych – w czasie II wojny światowej, w latach 60. XX wieku, i w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Film będzie trwał ok. 18 minut, towarzyszyć mu będą warsztaty historyczne podczas, których młodzież poprzez swoje działania upamiętni rocznicę. Zostaną wykonane symboliczne żonkile, które młodzież będzie mogła rozdać mieszkańcom Pruszkowa.

Dla licealistów i licealistek udostępniony zostanie, reportaż Anny Bikont. Tekst przybliża postać Ireny Sendlerowej i jej relacji z Adamem Celnikierem, młodym żydowskim prawnikiem, który w czasie okupacji znalazł się za murami warszawskiego getta. Warsztaty w szkołach poprowadzą  z wybranymi uczniami lub klasami Edukatorzy
z Muzeum Dulag 121 w ustalonym wcześniej terminie.

Serdecznie zapraszamy pruszkowskie szkoły do udziału w Akcji „Żonkile 2023” zgłoszenia przyjmujemy do dnia 20 marca 2023 r. na adres mailowy dulag@dulag121.pl.

Skip to content