menu

Bierzemy udział w Akcji „Żonkile 2023” – program

Bierzemy udział w Akcji „Żonkile 2023” – program

Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Dulag 121 włączyło się w coroczną Akcję Żonkile organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W programie m.in. rodzinne warsztaty robienia papierowych żonkili, warsztaty dla szkół, a także transmisja rozmowy Hanny Krall i Mariusza Szczygielskiego oraz projekcja animacji Muzeum POLIN „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Szczegółowy program poniżej. Zapraszamy! Dołącz do wydarzeń: „Rodzinne warsztaty Żonkile 2023” i „Finał Akcji Żonkile 2023!

Muzeum Dulag 121 w ramach współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, organizuje Akcję edukacyjno-społeczną upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów i Żydówek podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Przypominamy, że w powstaniu w Getcie Warszawskim wzięło udział i zginęło również 3 mieszkańców Pruszkowa: Zachariasz Artsztajn, Szlamek Szuster, Hela Farbman. Ponadto mieszkańcy Pruszkowa pochodzenia żydowskiego zostali wywiezieni do warszawskiego getta 30 stycznia 1941 roku, a stamtąd przetransportowani do obozu zagłady w Treblince, gdzie w liczbie ponad tysiąca trzystu zostali zamordowani.

Zachęcamy do wspólnego upamiętnienia wydarzeń kwietnia 1943 roku i udziału w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Dulag 121 w związku z tą rocznicą.

W programie: 

16.04.2023 (niedziela) g. 12:00-14:00

Rodzinne Niedziele z Historią w Muzeum Dulag 121 

Akcję „Żonkile 2023” rozpoczną międzypokoleniowe warsztaty dla rodziny z dziećmi, w czasie których odbędzie się projekcja animacji poświęconych powstaniu w Getcie Warszawskim. Podczas warsztatów zaprosimy wszystkich uczestników do wykonania symbolicznych papierowych żonkili. Do udziału w spotkaniu zapraszamy dzieci od 7 roku życia.

Na wydarzenie obowiązują zapisy: tel. 574-479-547 lub drogą mailową na adres edukacja@dulag121.pl

17-20.04 (poniedziałek-czwartek)

Warsztaty dla pruszkowskich szkół 

W ramach Akcji „Żonkile 2023” Muzeum Dulag 121 organizuje warsztaty edukacyjne dla uczniów pruszkowskich szkół poświęcone tematowi powstania w Getcie Warszawskim.

17 i 18 kwietnia zaprosimy do naszego Muzeum uczniów młodszych klas szkół podstawowych, którzy wezmą czynny udział w tworzeniu papierowych żonkili. Podczas zajęć dzieci wysłuchają przygotowanych specjalnie dla nich słuchowisk i bogato ilustrowanych opowiadań znakomitych autorów literatury dla najmłodszych czytelników – Zofii Staneckiej, Justyny Bednarek, Pawła Beręsewicza, Marcina Szczygielskiego, Katarzyny Ryrych oraz Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Materiały są dostosowane do tego, aby w sposób bezpieczny rozmawiać z dziećmi na tematy związane nie tylko z II wojną światową, ale także z takimi wartościami jak pomoc, przyjaźń, odwaga lub strata. 

19 i 20 kwietnia edukatorzy Muzeum Dulag 121 poprowadzą warsztaty w klasach starszych szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. W ramach warsztatów planujemy premierę krótkometrażowego filmu animowanego wyprodukowanego przez Muzeum POLIN, opartego na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Podczas warsztatów wykonamy także symboliczne żonkile, które młodzież będzie mogła rozdać mieszkańcom Pruszkowa.

19 kwietnia (środa) g.18:00

Finał Akcji „Żonkile 2023” w Muzeum Dulag 121

Finał Akcji „Żonkile 2023” odbędzie się w środę 19 kwietnia – w dzień wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. O godzinie 18:00 w Muzeum Dulag 121 zostanie wyświetlony streaming rozmowy Pani Hanny Krall z Panem Mariuszem Szczygłem a także odbędzie się premierowy pokaz animacji Muzeum POLIN „Zdążyć przed Panem Bogiem”. 

Spotkanie wokół „Zdążyć przed Panem Bogiem” – rozmowa Hanny Krall i Mariusza Szczygła

Punktem wyjścia spotkania będzie książka „Zdążyć przed Panem Bogiem”, która chociaż – jak pisze sama autorka -„powstała przez przypadek”, nadal jest jednym z najważniejszych tekstów napisanych w Polsce po II wojnie światowej i piekle Zagłady.  W trakcie spotkania fragmenty książki przeczyta aktorka Magdalena Cielecka, Ambasadorka Akcji Żonkile w 2015 roku. 

Spotkanie organizowane przez Muzeum POLIN.

Animacja Muzeum POLIN „Zdążyć przed Panem Bogiem”

Narracja tego 18 minutowego filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w czasie II wojny światowej, w latach 60. XX wieku, i w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem – Markiem Edelmanem a Hanną Krall.

Całość spotkania zamknie symboliczne rozdanie papierowych żonkili wykonanych przez pruszkowskich uczniów zaangażowanych w akcję. 

Zapraszamy bardzo serdecznie dorosłych i młodzież.

Wstęp wolny

Zapraszamy do dołączenia do wydarzeń na Facebooku: „Rodzinne warsztaty Żonkile 2023” i „Finał Akcji Żonkile 2023” śledzenia na bieżąco informacji związanych z projektem.

Skip to content