menu

Noc Muzeów 2023

13 maja 2023
17.00-1.00
Muzeum Dulag 121

Z radością zapraszamy na największe majowe wydarzenie kulturalne, czyli na coroczną Noc Muzeów, która odbędzie się już 13 maja 2023 r. Z tej okazji Muzeum Dulag 121 przygotowało dla swoich gości wiele atrakcji. W programie m.in. wystawa plenerowa, gra terenowa, a także nocne spacery po terenie dawnego obozu oraz historie obiektów i fotografii… Muzeum będzie otwarte od 17.00 do 1.00 w nocy! Wstęp oczywiście bezpłatny. Dołącz do wydarzenia na FB!

W programie:

17.00 – 1.00 – zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Dulag 121

17.00 – 1.00 – W konspiracji. Działalność Wojskowej Służby Kobiet w VI Rejonie „Helenów” VII Obwodu „Obroża” AK w latach 1939 – 1945 – plenerowa wystawa Muzeum Dulag 121

Z okazji tegorocznej Nocy Muzeów Muzeum Dulag 121 przygotowało wystawę plenerową „W konspiracji. Działalność Wojskowej Służby Kobiet w VI Rejonie „Helenów” VII Obwodu „Obroża” AK w latach 1939-1945”.  Na 24 planszach prezentujemy historię Wojskowej Służby Kobiet – pomocniczej służby działającej w ramach Armii Krajowej na terenie Pruszkowa, Piastowa, Ursusa, Sękocina i Raszyna, ze szczególnym uwzględnieniem odtworzenia struktur tej organizacji i przedstawienia zakresu działalności jej poszczególnych referatów. Na wystawie znalazły się również informację dotyczące procesu formowania się kobiecych formacji w okupowanym Pruszkowie. Służba kobiet miała okazać się kluczowa w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego.  Nie zabrało także informacji na temat powojennych losów niektórych z członkiń WSK oraz ich działalności na rzecz upamiętnienia bohaterek i bohaterów II wojny światowej. Tekstom merytorycznym towarzyszy wybór cytatów pochodzących ze wspomnień byłych członkiń WSK. Narracja historyczna została wzbogacona o unikatowe dokumenty, relacje, raporty meldunki i fotografie ze zbiorów m.in. żołnierza AK i znawcy wojennej historii Pruszkowa Zdzisława Zaborskiego oraz komendantki łączności WSK VI Rejonu „Helenów” Henryki Zdanowskiej.

Wystawie towarzyszyć będzie jednodniówka zatytułowana „Łączniczka”, którą będziemy tradycyjnie rozdawać bezpłatnie.

Wystawę honorowym patronatem objęli: Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa, Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie i Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej.

17.00 – 19.00 – Plenerowe gry i zabawy dla dzieci w wieku 6-10 lat

Podczas plenerowych animacji przy Muzeum Dulag 121 zaprosimy najmłodszych uczestników Nocy Muzeów do aktywnego spędzenia czasu. Nie zabraknie wiosennych wyprasowanek z koralików, barwnych mandali, puzzli i gier planszowych. Dawkę ruchu zapewnią gry sprawnościowe z piłką, hula hop i kolorową chustą animacyjną. Przypomnimy dzieciom jak gra się w „szczura” i „klasy”.

18.00 – 20.00 – Zostań konspiratorem! – gra terenowa

Jednym z punktów programu tegorocznej Nocy Muzeów, będzie gra „Zostań konspiratorem!”. Uczestnicy gry wcielą się w rolę członków pruszkowskiej konspiracji, a ich zadaniem będzie przemieszczanie się między poszczególnym punktami i wykonywanie zadań. Każdy z punktów będzie dotyczył innego rodzaju działalności i innego referatu WSK. Będzie m.in. szyfrowanie, musztra, pomoc medyczna, czy przenoszenie meldunków. Udział w grze mogą wziąć grupy od 2 do 5 osób. W każdej z grup powinna znaleźć się jedna osoba pełnoletnia!

18.00 – 22.30 Historia Jednego Obiektu (g. 18.00; 18.30; 19.00; 19.30; 20.00; 20.30; 21.30; 22.00; 22.30)

W czasie tegorocznej Nocy Muzeów chcielibyśmy zaprosić Państwa na cykl „Historia jednego obiektu”, podczas którego opowiemy o artefaktach oraz fotografiach znajdujących się w zbiorach Muzeum Dulag 121. Poprzez historie przedmiotów, obiektów, fotografii – materialnych świadków wojennych wydarzeń – pragniemy opowiedzieć Państwu o losach więźniów obozu przejściowego Dulag 121. Historie będą prezentowane od godziny 18.00 co ok. pół godziny na ekspozycji muzealnej.

21.00 i 23.00 – Nocne spacery po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych i obozu Dulag 121 z Szymonem Kucharskim

Jak co roku dr Szymon Kucharski – niezastąpiony pruszkowski przewodnik, oprowadzi Państwa po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnych Warsztatów Kolejowych, opowiadając przy tym o ich burzliwej XIX i XX wiecznej historii i wątkach związanych z funkcjonowaniem na ich terenie obozu przejściowego Dulag 121, utworzonego dla wypędzonej cywilnej ludności  Warszawy i okolicznych miejscowości w czasie trwania Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu.

W czasie trwania Nocy Muzeów będzie można nabyć publikacje wydane przez Muzeum Dulag 121.

Zapraszamy!

Dołącz do wydarzenia!

Skip to content