menu

„Losy Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy” – cykl spacerów historycznych

„Losy Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy” – cykl spacerów historycznych

Z okazji 79. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Dulag 121 wspólnie z Portalem „Rzeź Woli Warszawa 1944” serdecznie zapraszają na cykl spacerów historycznych poświęconych losom ludności cywilnej w powstańczej Warszawie. Przygotowaliśmy dla Państwa spacery po Ochocie, Woli, Starym Mieście, Mokotowie i Marymoncie, a także spacer po terenie dawnego obozu Dulag 121 w Pruszkowie. Podczas tych kilku spotkań przybliżymy jak wyglądało życie mieszkańców Warszawy w walczącym mieście, powiemy o zbrodniach przeciwko ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego, a także o exodusie warszawiaków do obozu Durchgangslager 121 i gehennie, jaką musieli oni tam przejść.

Śladami Rzezi Ochoty
5.08.2023 (sobota)
Start: godz. 12.00; Urząd Dzielnicy Ochota (ul. Grójeckiej 17a)

W pierwszą sobotę sierpnia zapraszamy na spacer historyczny poświęcony ludobójczej pacyfikacji mieszkańców warszawskiej Ochoty w czasie Powstania Warszawskiego. Przejdziemy ulicą Grójecką w stronę dawnego punktu zbornego „Zieleniak”, zatrzymując się przy miejscach pamięci, gdzie mordowano niewinne kobiety, dzieci, mężczyzn i starców. Wspomnimy imiona i nazwiska ofiar, a także przypomnimy relacje ocalałych.

Prosimy Państwa o zabranie ze sobą zniczy, które zapalimy przy tablicach Tchorka na trasie spaceru.

Spacer potrwa ok. 2 h
Spacer poprowadzi: Piotr Brulikis

Śladami Rzezi Woli
6.08.2023 (niedziela)
Start: godz. 17.00; Szpital Zakaźny, ul. Wolska 37

W rocznicę Rzezi Woli – masowej eksterminacji mieszkańców warszawskiej dzielnicy Wola w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku, zapraszamy na spacer historyczny, w czasie którego poznamy te tragiczne wydarzenia. Przejdziemy ulicą Wolską, zatrzymując się w licznych miejscach pamięci. Wspomnimy to, co wydarzyło się przy ulicy Wolskiej, Płockiej, Sokołowskiej, Elekcyjnej. Pochylimy się w miejscach masowych mordów dokonywanych przez Niemców: Szpitalu św. Stanisława, Fabryce Franaszka, Fabryce Ursus, kościele św. Wojciecha, Parku Sowińskiego, kościele św. Wawrzyńca i innych. Spacer zakończy się na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie złożone są prochy ludzi, o których nie można zapomnieć.

Prosimy Państwa o zabranie ze sobą zniczy, które zapalimy przy tablicach Tchorka na trasie spaceru.

Spacer potrwa ok. 2 h
Spacer poprowadzi: Piotr Brulikis

Śladami zbrodni na ludności cywilnej Starego Miasta
3.09.2023 (niedziela)
Start: 12.00, Pomnik Powstania Warszawskiego, pl. Krasińskich

W pierwszą niedzielę września zapraszamy na spacer historyczny śladami zbrodni na ludności cywilnej Starego Miasta. Na Starym Mieście oddziały niemieckie dokonały masakr na ludności cywilnej, w szczególności na pacjentach szpitali, ale również osobach ukrywających się w piwnicach. Ideą spaceru jest upamiętnienie cywilnych ofiar zbrodni niemieckiej na Starym Mieście podczas Powstania Warszawskiego. Wspomnimy imiona i nazwiska pomordowanych, przytoczymy relacje ocalałych świadków. Zapalimy znicze w miejscach pamięci.

Przejdziemy m.in. ul. Bonifraterską, Długą, Kilińskiego, Placem Zamkowym, Starym Miastem, Senatorską, aż do Parku Saskiego.

Spacer potrwa ok. 2 h
Spacer poprowadzi: Piotr Brulikis

Śladami zbrodni na ludności cywilnej Marymontu
17.09.2023 (niedziela)
Start: 12.00, ul. Słowackiego 52/54, pod budynkiem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

Podczas spaceru po Marymoncie przybliżymy mniej znane wydarzenia pacyfikacji cywilnej ludności dzielnicy, która miała miejsce 14-15 września 1944 roku. Przejdziemy m.in. ulicami Barszczewską, Bieniewicką, Gdańską, Lutosławskiego, Potocką, Parkiem Kaskada. Wspomnimy imiona i nazwiska pomordowanych, przytoczymy relacje ocalałych świadków i zapalimy znicze przy tablicach pamięci.

Spacer potrwa ok. 2 h
Spacer poprowadzi: Piotr Brulikis

Śladami zbrodni na ludności cywilnej Mokotowa
24.09.2023 (niedziela)
Start: 12.00, Sanktuarium św. Andrzej Boboli, ul. Rakowiecka 61

Cykl spacerów historycznych zamkniemy spacerem po Mokotowie, gdzie Niemcy dokonywali zbrodni na ludności cywilnej w kamienicach, podwórkach, a także w Klasztorze Jezuitów, gdzie zamordowali ok. 40 duchownych.

Przejdziemy m.in. ul. Al. Niepodległości, Puławską, Rakowiecką, Sandomierską, wejdziemy na teren dawnego więzienia mokotowskiego przy ulicy Rakowieckiej 37, gdzie 2 sierpnia 1944 roku, Niemcy rozstrzelali ok. 600 Polaków.

Spacer potrwa ok. 2 h
Spacer poprowadzi: Piotr Brulikis

Skip to content