menu

Uczniowie z Niemiec odwiedzili Cmentarz Żydowski w Pruszkowie!

Uczniowie z Niemiec odwiedzili Cmentarz Żydowski w Pruszkowie!

W miniony weekend Muzeum Dulag 121 gościło wyjątkowych gości zza zachodniej granicy – uczniów z partnerskiego samorządu powiatu pruszkowskiego – niemieckiego Powiatu Esslingen.

Uczniowie zwiedzali Cmentarz Żydowski przy Lipowej, który jest miejscem początków współpracy obu szkół. Pan Marian Skwara, autor publikacji: „Pruszkowscy Żydzi. Sześć dekad zamkniętych zagładą” oraz mapy „Cmentarz Żydowski w Pruszkowie” oprowadził młodzież po cmentarzu i przedstawił rys historyczno-kulturowy i kompendium wiedzy na temat architektury cmentarza. W latach osiemdziesiątych XX wieku młodzież polska i niemiecka, wraz z nauczycielami, porządkowała i odnawiała ten cmentarz.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu polsko-niemieckiej wymiany młodzieży między Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Pruszkowie a szkołą Philipp-Matthäus- Hahn-Schule w Nürtingen.

Pobyt niemieckich gości został zorganizowany w ramach rewizyty po pobycie uczniów z Pruszkowa w maju na terenie Powiatu Esslingen. Dziękujemy za to wartościowe spotkanie.

Skip to content