menu

„Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej” Spotkanie z dr Violettą Rezler-Wasielewską oraz dr. Piotrem Stankiem z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

„Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej” Spotkanie z dr Violettą Rezler-Wasielewską oraz dr. Piotrem Stankiem z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych

25 listopada 2023
15.00
Muzeum Dulag 121

25 listopada o godz. 15.00 gośćmi Muzeum Dulag 121 będą dr Violetta Rezler-Wasilewska – dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach oraz dr Piotr Stanek – autor wystawy “Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, która do końca listopada gości w Pruszkowie. Serdecznie zapraszamy!

Niejednokrotnie narracja o powstaniu warszawskim kończy się na wydarzeniach z początku października 1944 r. Następuje przeskok do momentu zakończenia wojny i tym samym pozostaje luka w życiorysach kilkunastu tysięcy żołnierzy Armii Krajowej: mężczyzn, kobiet i nastolatków, którzy jesienią 1944 r. znaleźli się w niewoli. A przecież w październiku 1944 r. nastąpił koniec walk o Warszawę oznaczający jednocześnie początek nowego etapu dla żołnierzy AK – życie za drutami, którego wcześniej nie znali.

W ostatnią sobotę listopada gośćmi Muzeum Dulag 121 będą dr Violetta Rezler-Wasilewska – dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach oraz dr Piotr Stanek – autor wystawy “Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”. Przybliżą oni ten często pomijany rozdział powstania – epilog. Mimo upływu prawie 80 lat od tamtych tragicznych wydarzeń nadal jest to prawie nieznane zagadnienie, ściśle związane nie tylko z historią Polski, ale i regionalnymi dziejami Mazowsza oraz przede wszystkim Śląska Opolskiego, gdyż to właśnie do Stalagu 344 Lamsdorf w dzisiejszych Łambinowicach trafiło ok. 6 tys. powstańców, czyli 1/3 ogółu wziętych do niewoli.

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content