menu

Wystawa „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej” w Pruszkowie

Wystawa „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej” w Pruszkowie

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia wystawy przygotowanej przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach pt.: „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”. Wystawa przybliża los ostatniej grupy polskich żołnierzy, którzy podczas II wojny światowej trafili do niemieckich obozów jenieckich. Wystawa jest prezentowana do 30 listopada przed głównym wejściem Książnicy Pruszkowskiej przy ul. Kraszewskiego 13.

Niejednokrotnie narracja o powstaniu warszawskim kończy się na wydarzeniach z początku października 1944 r. Następuje przeskok do momentu zakończenia wojny i tym samym pozostaje luka w życiorysach kilkunastu tysięcy żołnierzy Armii Krajowej: mężczyzn, kobiet i nastolatków, którzy jesienią 1944 r. znaleźli się w niewoli. A przecież w październiku 1944 r. nastąpił koniec walk o Warszawę oznaczający jednocześnie początek nowego etapu dla żołnierzy AK – życie za drutami, którego wcześniej nie znali.

Wystawa „Koniec i początek” przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych przybliża ten często pomijany rozdział powstania – epilog. Mimo upływu prawie 80 lat od tamtych tragicznych wydarzeń nadal jest to prawie nieznane zagadnienie, ściśle związane nie tylko z historią Polski, ale i regionalnymi dziejami Mazowsza oraz przede wszystkim Śląska Opolskiego, gdyż to właśnie do Stalagu 344 Lamsdorf w dzisiejszych Łambinowicach trafiło ok. 6 tys. powstańców, czyli 1/3 ogółu wziętych do niewoli.

Wystawa będzie prezentowana do 30 listopada 2023 r. przed głównym wejściem do Książnicy Pruszkowskiej przy ul. Kraszewskiego 13.

Zapraszamy!

Skip to content