menu

Ferie z Muzeum Dulag 121 -„Historia na scenie”

Ferie z Muzeum Dulag 121 -„Historia na scenie”

22 stycznia 2024
10:00-14:00
Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a, Pruszków

Muzeum Dulag 121 z radością zaprasza młodzież w wieku 12-14 lat do udziału w cyklu warsztatów pt.: „Historia na scenie”. Zajęcia odbywać się będą w drugim tygodniu ferii zimowych (22-26 stycznia) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-14.00. Zapisy do 5 stycznia mailowo edukacja@dulag121.pl.

„Historia na scenie” to tygodniowe spotkania z teatrem, improwizacją, twórczym pisaniem, sztuką i inspiracjami historycznymi. Warsztaty teatralne będą punktem wyjścia do refleksji historycznych. Czy historia może inspirować dzisiaj – we współczesnym świecie? 

Warsztaty będą odbywały się od poniedziałku do piątku (15-19 stycznia) w godz. 10.00-14.00, w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, przy ul. 3 Maja 8A.

Prosimy, by uczestnicy zabraliy ze sobą buty na zmianę, coś do picia i jedzenia i dobry humor!

Zapisy przyjmujemy do 5 stycznia lub do wyczerpania miejsc!

Kontakt: edukacja@dulag121.pl

Szczegółowy program:

II tydzień: 22-26.01

Poniedziałek (22.01) Laboratorium improwizacji 

Podczas pierwszych zajęć zapoznamy się z technikami improwizacji teatralnej. Pobudzimy nasze umysły i wyobraźnię, aby za pomocą gier i ćwiczeń impro wspólnie tworzyć różne światy, w których każdy pomysł jest dobry, a gra aktorska jest zabawą i przyjemnością. Warsztaty będą okazją do dobrej zabawy i lepszego poznania samego siebie. Pierwszą część zajęć poświęcimy na integrację grupy i wspólne ustalenie zasad. Podczas zajęć nie zabraknie również elementów plastycznych. 

Prowadząca: Agata Mandziewska 

Wtorek (23.01) Magia teatru 

Kolejne zajęcia będą poświęcone odkrywaniu magii teatru. Poprzez zabawy twórcze i improwizacyjne rozbudzimy naszą wyobraźnię sceniczną, poćwiczymy, jak wcielić się w rolę i dobrze poczuć się na scenie. Będziemy pracować nad ekspresją i świadomością ciała, nad naszym głosem, jego emisją i siłą wyrazu. Poćwiczymy pracę ze słowem. Będziemy dużo się bawić i improwizować, a później zaprojektujemy coś, co być może przyda nam się do pokazu końcowego. 

Prowadząca: Agata Mandziewska 

Środa (24.01) Słowa na scenie 

Ten dzień to spotkanie z drugą prowadzącą i warsztaty „Słowa na scenie”, które łączą gry i zabawy teatralne, improwizację, twórcze pisanie oraz zadania rozwijające kreatywność. Zainspirujemy się zdjęciami i fragmentami ze źródeł historycznych, żeby stworzyć nowe opowieści. Stworzone teksty zostaną wykorzystane podczas końcowego pokazu. 

Warsztaty otwierają nową perspektywę, zachęcają do nieschematycznych rozwiązań, integrują i rozwijają potencjał grupy. A przede wszystkim są dobrą zabawą! 

Prowadząca: Joanna Pietraszek 

Czwartek (24.01) Inspiracje wizualne 

Tego dnia stworzymy kolaże i poszukamy innych form wizualnego przekazu. Stworzone prace będą stanowić część scenografii piątkowego pokazu oraz zbierzemy też to, co udało się wypracować i stworzymy krótki scenariusz. Zaczniemy próby, zaprojektujemy stroje. Warsztaty wykorzystywać będą metody z repertuaru pedagogiki teatru. 

Prowadząca: Joanna Pietraszek 

Piątek (25.01) Zbliżamy się do finału 

Piątek poświęcimy na próby do wieczornego pokazu, na przygotowanie sceny. Nie zapomnimy jednak o rozgrzewce teatralnej, która pozwoli przygotować ciała i głosy do wieczornego występu. Zrobimy też ewaluację tygodniowych, twórczych działań i podsumujemy nasz wspólnie spędzony czas z „Historią na scenie”!

Prowadząca: Joanna Pietraszek 

Informacje o prowadzących warsztaty:

Joanna Pietraszek – z wykształcenia pedagożka teatru (Studia Pedagogika Teatru – IKP, Instytut Teatralny), polonistka i animatorka kultury (UW). Absolwentka wielu kursów, m. in. kursu na Instruktora Teatralnego w Teatrze Ochoty i kursu impro w Szkole Impro. Od wielu lat pracuje teatralnie z grupami – obecnie m. in. w Teatrze Polskim. Właścicielka firmy Radość Teatru – firmy pracującej twórczo (warsztaty kreatywnego pisania, integracja, warsztaty teatralne) z grupami. Współpracuje z Instytutem Teatralnym, Talentum, GOja.Art. Pisze wiersze i  autorskie scenariusze, tworzy spektakle, sama również występuje na scenie. Jest zafascynowana procesem tworzenia sztuki na bazie doświadczeń uczestników. Wierzy, że każdy może być twórcą.

Agata Mandziewska – instruktorka teatralna i nauczycielka. Współwłaścicielka GOja.Art oferującego różnorodne warsztaty teatralne. Prowadzi grupy teatralne w szkołach, m.in. w Szkole w Chmurze, a także w Ogniskach pracy pozaszkolnej „Jordanek”. Absolwentka, między innymi, Edukacji artystycznej i medialnej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Kursu Instruktorów teatralnych w Teatrze Ochoty. Uczestniczka wielu kursów improwizacji teatralnej w warszawskiej Szkole Impro. Z teatrem związana od wielu lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobyła w grupie teatralnej Fiakier w Domu Kultury Dorożkarnia. Aktorka amatorskiego teatru Teatr Bez Przesady działającego przy Domu Kultury Kadr w Warszawie oraz Teatru Jeszcze. 

Skip to content