menu

Ferie z Muzeum Dulag 121 „Za kulisami – Wilk w świecie teatru”

Ferie z Muzeum Dulag 121 „Za kulisami – Wilk w świecie teatru”

15 stycznia 2024
10:00-14:00
Muzeum Dulag 121, ul. 3 Maja 8a, Pruszków

Muzeum Dulag 121 z radością zaprasza dzieci w wieku 7-11 lat do udziału w cyklu warsztatów pt.: „Za kulisami – Wilk w świecie teatru”. Zajęcia odbywać się będą w pierwszym tygodniu ferii zimowych (15-19 stycznia) od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-14.00. Zapisy do 5 stycznia mailowo edukacja@dulag121.pl lub do wyczerpania miejsc.

Jak co roku Muzeum Dulag 121 zaprasza swoich najmłodszych gości do udziału w bezpłatnych zajęciach organizowanych podczas ferii zimowych. W tym roku zabierzemy uczestników do świata teatru. Podczas tygodnia zajęć wspólnie z Dzikim Wilkiem odkryjemy kulisy rodzenia się spektaklu, dowiemy się, jak powstaje scenariusz przedstawienia teatralnego oraz przygotujemy i wystawimy własną etiudę teatralną!

Naszym przewodnikiem będzie „Dziki Wilk” – jedna z postaci teatrzyku kukiełkowego dla dzieci stworzonego przez Zofię Marię Czerwosz – Świadka Historii, autorkę scenariuszy i grafik do spektakli kukiełkowych wystawianych w domach, schronach i podwórkach walczącej stolicy podczas Powstania Warszawskiego. Działalność teatralna Pani Czerwosz miała dać ludziom trochę radości i zabawy, oderwać od trudnych wydarzeń oraz dać nadzieję na lepsze jutro.

W piątek 19.01. po południu zaprosimy opiekunów dzieci do zobaczenia efektów naszej tygodniowej pracy. Uczestnicy warsztatów będą mogli wystawić etiudę teatralną powstałą na motywach scenariusza Pani Zofii Marii Czerwosz. Przedstawienie kukiełkowe będzie opowiadało losy tytułowego Wilka, Jelenia, Krasnala i Niedźwiedzia, którzy spotkali poza lasem Dzieciątko.

Warsztaty będą odbywały się od poniedziałku do piątku (15-19 stycznia) w godz. 10.00-14.00, w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, przy ul. 3 Maja 8A.

Prosimy, by dzieci zabrały ze sobą buty na zmianę, coś do picia i jedzenia i dobry humor!

Zapisy przyjmujemy do 5 stycznia lub do wyczerpania miejsc!

Kontakt: edukacja@dulag121.pl

Szczegółowy program:

I tydzień: 15-19.01

Poniedziałek (15.01) Wilk na deskach teatru antycznego

Podczas pierwszych zajęć odwiedzimy Starożytną Grecję i antyczny teatr. Dowiemy się, czym była zasada trzech jedności, skąd wywodzi się teatr antyczny i kim byli antyczni aktorzy. Wilk pomoże nam wykonać antyczne maski teatralne i opowie o typowym stroju ówczesnego aktora!

Zajęcia będą miały również charakter integracyjny – poznanie się nawzajem i ustalimy wspólne zasady, a przede wszystkim będziemy się świetnie bawić.

Prowadzący: Anna Chomiak i Oliwia Filipowicz

Wtorek (16.01)  Jak powstaje spektakl teatralny – okiem Wilka?

Kolejne zajęcia będą poświęcone tworzeniu scenariusza etiudy teatralnej. Uczestnicy poznają zasady tworzenia sztuki, otrzymają role i będą uczestniczyli w zabawach teatralnych z wykorzystaniem metody dramy. Podczas zajęć stworzymy kukiełki, którymi będziemy grać stworzony wspólnymi siłami spektakl na motywach scenariusza Pani Zofii Marii Czerwosz. Przedstawienie kukiełkowe będzie opowiadało losy tytułowego Wilka oraz jego przyjaciół z lasu.

Prowadzący: Anna Chomiak  i Oliwia Filipowicz

Środa (17.01) Bon ton w teatrze!

Na tych warsztatach wejdziemy do świata inscenizacji i porozmawiamy o tym, jak się zachować w teatrze. Etykieta teatralna wymaga od nas przestrzegania kilku ważnych zasad. Jakich? O tym dzieciom opowie oczywiście Dziki Wilk! Stworzymy wspólnie „Kodeks dobrego zachowania w teatrze” oraz zanurzymy się wszystkimi zmysłami w spektaklu teatralnym. Tego dnia mile widziany strój, w którym poszlibyśmy do prawdziwego teatru, bo zamienimy antresolę Muzeum Dulag 121 w salę teatralną.

Prowadzący: Anna Chomiak i Oliwia Filipowicz

Czwartek (18.01) )  Wilk i afisz teatralny!

Tym razem zaprosimy dzieci na kreatywne warsztaty z tworzenia plakatów teatralnych. Wspólnie zastanowimy się nad tym jak zaprojektować zaproszenia na nasz spektakl i jak wykorzystać nowe technologie w promocji wydarzeń kulturalnych. Uczestnicy warsztatów, będą mieli okazję wcielić się w rolę aktorów i nagrać „zaproszenie” na przestawienie kukiełkowe do lokalnego radia i telewizji. 

Prowadzący: Anna Chomiak i Oliwia Filipowicz

Piątek (19.01) Z wilkiem na próbie!

Ostatni dzień pierwszego tygodnia ferii spędzimy na próbie generalnej do naszej etiudy teatralnej! Tego dnia stworzymy dekoracje do spektaklu, przygotujemy scenę i upewnimy się, że nasze kukiełki są w idealnej formie! Specjalnie na tę okazję stworzymy wyjątkowe kwiaty, które wręczymy młodym aktorom na popołudniowym finale „Za kulisami –  Wilk w świecie teatru”.

Prowadzący: Anna Chomiak i Oliwia Filipowicz

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany w programie

Skip to content