menu

83. rocznica likwidacji pruszkowskiego getta

83. rocznica likwidacji pruszkowskiego getta

30 stycznia 2024
19:00
Placyk przy ul. Bolesława Prusa w Pruszkowie

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza do wspólnego upamiętnienia 83. rocznicy likwidacji pruszkowskiego getta. Spotykamy się we wtorek, 30 stycznia 2024 o godz. 19.00 na placyku między ul. Bolesława Prusa i Al. Wojska Polskiego (wejście bramą przy ul. Prusa między numerami 38 i 40), gdzie przed wojną mieściła się pruszkowska bożnica i mykwa.

Pod koniec stycznia obchodzić będziemy 83. rocznicę likwidacji pruszkowskiego getta i wywózki Żydów z Pruszkowa do getta warszawskiego. Jak w poprzednich latach zachęcamy do wspólnego upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń.

Organizując coroczne uroczystości na terenie dawnej bożnicy i mykwy na placu przy ul. Bolesława Prusa, pragniemy upamiętnić losy ponad 1300 mieszkańców Pruszkowa pochodzenia żydowskiego, którzy w 1940 r. zostali przesiedleni do getta, które zostało wytyczone w obrębie ulic: Pęcickiej (obecnie Armii Krajowej), Komorowskiej, Ceramicznej i Polnej. Pruszkowscy Żydzi mieli do dyspozycji zaledwie 29 domów, gdzie zmuszeni byli mieszkać w uwłaczających warunkach sanitarnych. Część z nich zmuszana była do niewolniczej pracy w Warsztatach Kolejowych w Żbikowie. Historia pruszkowskiego getta nie była długa. Już pod koniec stycznia 1941 r. Niemcy podjęli decyzję o jego likwidacji. Rankiem 30 stycznia 1941 r. wszyscy mieszkańcy getta zostali przewiezieni ciężarówkami na teren Warsztatów Kolejowych, gdzie odbyła się dezynfekcja, a następnie transportami kolejowymi przez Dworzec Gdański na teren warszawskiego getta. Stamtąd byli oni przewiezieni do obozów zagłady. Ogromna większość z nich zginęła w Treblince. Ocalała garstka.

W tym roku spotykamy się w rocznicę wydarzeń 1941 r., 30 stycznia o godz. 19.00 na placyku między ul. Bolesława Prusa i Al. Wojska Polskiego (wejście bramą przy ul. Prusa między numerami 38 i 40), gdzie przed wojną mieściła się pruszkowska bożnica i mykwa.

W ramach tegorocznych obchodów rocznicy likwidacji pruszkowskiego getta organizujemy również spotkania dla młodzieży z pruszkowskich szkół, podczas których wspólnie upamiętnimy te wydarzenia. Więcej info: 574 479 547; edukacja@dulag121.pl).

Skip to content