menu

Chcieliśmy być wolni… – geneza i przebieg Powstania Warszawskiego. Wykład dr. Pawła Ukielskiego

Chcieliśmy być wolni… – geneza i przebieg Powstania Warszawskiego. Wykład dr. Pawła Ukielskiego

23 lutego 2024
18.00
Muzeum Dulag 121

W piątek 23 lutego o godz. 18.00 gościem Muzeum Dulag 121 będzie dr Paweł Ukielski – zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, współautor książki „Chcieliśmy być wolni…”. Podczas swojego wykładu dr Ukielski przedstawi szerokie tło Powstania Warszawskiego. Bezpłatne wejściówki do pobrania na evenea.pl. Serdecznie zapraszamy!

Jak zmieniały się plany Polskiego Państwa Podziemnego podczas okupacji? Kiedy i dlaczego zapadła decyzja, że w ramach akcji „Burza” Powstanie wybuchnie również w Warszawie? Kiedy i jak zmianie ulegała sytuacja Polski na arenie międzynarodowej i jakie stanowisko świat zajmował wobec Powstania Warszawskiego? Dlaczego rzeź Woli można określić mianem ludobójstwa? Jak funkcjonowało państwo polskie w powstańczej Warszawie? Co robiła Armia Czerwona? Dlaczego Warszawa została w tak olbrzymim stopniu zburzona?

Na te i inne pytania będzie można usłyszeć odpowiedzi podczas wykładu „Chcieliśmy być wolni… – geneza i przebieg Powstania Warszawskiego”, podczas którego dr Paweł Ukielski w syntetyczny sposób przedstawi szerokie tło Powstania Warszawskiego.

dr Paweł Ukielski – politolog, historyk. Współtwórca i zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. Kierownik Zakładu Europy Środkowo-Wschodniej i Badań Postsowieckich Instytutu Studiów Politycznych PAN. W latach 2014-2016 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, zaś 2011-2017 i od 2021 członek Rady Wykonawczej Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, 2019-2021 przewodniczący jej Komisji Rewizyjnej. Wykładowca Collegium Civitas (2002-2014) oraz Graduate School for Social Research (2020-2023). Autor i współautor publikacji poświęconych historii  przemian w Europie Środkowej po 1989 r., środkowoeuropejską współpracą regionalną, podziałem Czecho-Słowacji i relacjami czesko-słowackimi oraz polityką historyczną.

Skip to content