menu

Ferie w Muzeum Dulag 121 za nami!

Ferie w Muzeum Dulag 121 za nami!

Jak co roku podczas ferii zimowych gościliśmy w Muzeum Dulag 121 dzieci i młodzież z Pruszkowa i okolic. W tym roku nasze zajęcia toczyły się wokół tematu teatru.. W pierwszym tygodniu wspólnie z młodszymi uczestnikami poznawaliśmy teatr i jego historię, jednocześnie tworząc własny spektakl kukiełkowy. Drugi tydzień był dla młodzieży, która przez pięć dni zgłębiała tajniki improwizacji i powstawania spektaklu teatralnego, poznając przy tym historię swoich rodzin i tworząc własny performance teatralny.

Z Wilkiem w świat teatru!

Tegoroczne „Ferie w Muzeum Dulag 121” rozpoczęliśmy 15 stycznia. Przez cały tydzień nasi feriowicze zgłębiali historię początków teatru – od Antyku po Współczesność – przy okazji poznając elementy powstawania spektaklu i tajniki pracy aktora.

Podczas naszych warsztatów mieliśmy dwie wyjątkowe okazje, aby gościć w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. Podczas jednej z wizyt mogliśmy zobaczyć spektakl „Śmiecio EKO Bajka”, a następnie razem z Panem Radosławem Konarskim weszliśmy za kulisy dużej sceny CKiS, gdzie Pan Radosław pokazał nam jak działa scena, jak są obsługiwane światła, dźwięk, a także jak wyglądają garderoby. Następnego dnia mieliśmy niezwykłą okazję wejścia do studia naszego lokalnego POP Radia, gdzie Pan Łukasz Krakowiak pokazał nam jak wygląda praca w radiu „od kuchni” i jak promuje się wydarzenia kulturalne w naszym mieście.

Podczas warsztatów w Muzeum pracowaliśmy nad naszym spektaklem kukiełkowym. Tworzyliśmy kukiełki, scenografię, pracowaliśmy nad naszymi rolami. A to wszystko wokół scenariusza Pani Zofii Czerwosz – Świadka Historii, działaczki konspiracyjnej, która w czasie okupacji i Powstania Warszawskiego organizowała przedstawienia kukiełkowe dla oderwania ludzi od tragicznych wydarzeń.

Efekty naszej pracy przedstawiliśmy podczas popołudniowego spotkania dla rodzin dzieci.

Historia na scenie

Na drugi tydzień ferii zaprosiliśmy tym razem młodzież. Podczas 5 dni zajęć Agata Mandziewska i Joanna Pietraszek wprowadziły uczestnik w tajniki improwizacji i pracy teatralnej. Tym razem temat „historii na scenie” został skierowany w stronę „naszej własnej historii”. Uczestnicy zgłębiali historię swoją i swoich rodzin, zastanawiali się nad rodzinną codziennością i starali się to przenieść na język teatralny. W czasie warsztatów nie zabrakło zadań rozwijających kreatywność, zabawy słowem i ciałem, a także zdobywania nowych doświadczeń.

Na zakończenie młodzież zaprezentowała stworzony przez siebie od podstaw spektakl.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i zachęcamy do udziału w innych projektach edukacyjnych Muzeum Dulag 121.

Skip to content